Wystawa "Z Plecakiem na szlaku. Schroniska Górskie w II RP"
2024-11-16, 13:11 | aktualizacja 2024-11-16, 13:11
W Muzeum Sportu i Turystyki w Centrum Olimpijskim w Warszawie można oglądać wystawę, której tematem są schroniska turystyczne z czasów II Rzeczpospolitej. Wystawa będzie czynna do marca 2025 roku.
Na wystawie "Z Plecakiem na szlaku. Schroniska Górskie w II RP" znalazły się m.in. zdjęcia schronisk górskich z lat 1918-39, ułożone w szyku geograficznym: od zachodnich gór Beskidu Śląskiego, Małego i Zachodniego, przez Tatry i Pieniny aż po Bieszczady, Gorgany i Czarnohorę. Część z tych schronisk już nie istnieje. Na wystawie są prezentowane także stare odznaki turystyczne, przewodniki i inne artefakty z tamtych czasów. Jest także ekwipunek turystyczny Mieczysława Orłowicza.
Posłuchaj
Po I wojnie światowej czynnych było tylko kilkanaście z nich. Na otwarcie tatrzańskiego Murowańca w 1925 roku przybył sam Prezydent II RP - Stanisław Wojciechowski. W momencie wybuchu II wojny światowej w naszym kraju było już ponad sto kilkadziesiąt schronisk górskich.
Czytaj także:
- Nowe obserwacje UFO. Pentagon zaprzecza, że znaleziono szczątki kosmitów
- Ruszają prace nad nową podstawą programową WF-u. Czy dzieci polubią aktywność fizyczną?
- "Zwolnij, chomiki!" - nowy znak, który ma ratować dziko żyjące gryzonie
- Baza schronisk górskich to także zwierciadło naszego życia politycznego - mówi współautor wystawy Robert Gawkowski. - Na naszej wystawie, przez pryzmat pięknej przyrody i cudownych schronisk, których czasami już nie ma, pokazujemy także pewne problemy... z mniejszościami narodowymi, z kłótniami polsko-niemieckimi w rywalizacji o turystę - dodaje.
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Michał Matus
Autor materiału: Witold Banach
Data emisji: 16.11.2024
Godzina emisji: 8.45
dm