Reklama

reklama

Odkryć tajemnice Sakkary. Zajmą się tym polscy archeolodzy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Odkryć tajemnice Sakkary. Zajmą się tym polscy archeolodzy
Grobowiec w Sakkarze zbada zespół archeologów z PolskiFoto: Roshdy ismail/Shutterstock

W styczniu 2025 roku polscy archeolodzy z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk (IKŚiO PAN) zbadają grób faraona Szepseskafa, znajdujący się na terenie starożytnej nekropolii Sakkara w pobliżu Kairu. Eksploracja ta jest częścią misji "Mastaba Faraona" we współpracy z Fundacją Umbra Orientis.

Grobowiec Szepseskafa, jak również sam faraon, od lat wzbudzają zainteresowanie archeologów. Poprzednia misja, złożona z naukowców z Egiptu i Francji, opuściła Sakkarę sto lat temu. Teraz badania przeprowadzą tam Polacy we współpracy z egipskimi badaczami.


Posłuchaj

5:13
Odkryć tajemnice Sakkary. Zajmą się tym polscy archeolodzy (Piknik Naukowy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

- Misja zamierza zbadać grobowiec, który znajduje się w południowej części Sakkary. To część nekropolii memfickiej, która jest chyba największym tego typu obiektem na świecie, nie tylko w Egipcie. Rozciąga się na przestrzeni kilkudziesięciu kilometrów po zachodniej stronie Nilu - opowiada prof. Teodozja Rzeuska z IKŚiO PAN, która pokieruje polskim zespołem archeologów. - Od północy sięga mniej więcej Abu Roasz; trochę na północ od Gizy, gdzie wciąż można podziwiać trzy istniejące piramidy - dodaje.

Czytaj także

Tajemniczy faraon i niedokończona budowla

Do dziś Sakkara nie została w pełni zbadana. Ponad 4 tys. lat temu pierwsi egipscy władcy zaczęli stawiać tam budowle, które pełniły funkcje grobowców. Ponieważ pochowano tam królów z najstarszych dynastii oraz najbardziej wpływowych dygnitarzy teren jest niezwykle ważny dla badaczy.

Zagadką dla archeologów pozostaje więc chociażby grobowiec faraona Szepseskafa. Jego konstrukcja fascynuje również architektów. - On w tej chwili ma formę kamiennej, wapiennej budowli na planie prostąkąta. Natomiast wiemy, że ona nigdy nie została ukończona - tłumaczy prof. Teodozja Rzeuska. - Szepseskafa rządził bardzo krótko, prawdopodobnie zaledwie siedem lat. Na początku swojej kariery był głównie skupiony na ukończeniu kompleksu grobowego swojego ojca: faraona Mykerinosa, czyli właściciela tej najmniejszej piramidy w Gizie. Jeśli prowadził prace równocześnie, a tak prawdopodobnie było, to część funduszy i sił musiał przeznaczyć na te prace - wyjaśnia rozmówczyni Moniki Suszek.

***

Tytuł audycji: Piknik Naukowy
Prowadzi: Monika Suszek
Data emisji: 14.11.2024
Godzina emisji: 10.30

qch

Polecane