Ruszają prace nad nową podstawą programową WF-u. Czy dzieci polubią aktywność fizyczną?
2024-11-14, 14:11 | aktualizacja 2024-11-14, 15:11
Ministra Edukacji Barbara Nowacka powołała komisję, która ma opracować nową podstawę programową w kontekście wychowania fizycznego w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Co trzeba poprawić?
Wiadomo, że ze sprawnością fizyczną polskiej młodzieży szkolnej nie jest dobrze. A tak naprawdę - jest źle. Przeprowadzone wiosną testy sprawnościowe wykazały, że dzieci i młodzież mają słabszą wytrzymałość i są wolniejsze niż ich rówieśnicy kilkanaście lat temu. Jak to zmienić?
Posłuchaj
Odwrócić niekorzystny trend
Wszystko zaczyna się w domu, ale również szkoła ma dużą rolę do odegrania. Trzeba jednak mieć świadomość, że rzeczywistość się zmienia w bardzo szybki sposób. - Jest bardzo wiele nowych wyzwań, które musimy pokonać: jest ogromna cyfryzacja, telefony komórkowe, dzieci odchodzą od aktywności fizycznej. Trzeba zrobić wszystko, aby ten trend odwrócić, a dzieci znowu były aktywniejsze – tłumaczy nauczyciel WF-u Karol Czyż, wicedyrektor SP 8 w Sopocie, członek zespołu ds. opracowania nowej podstawy programowej zajęć wychowania fizycznego w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. - Trzeba dzieci aktywizować od początku, aby uczestniczyły w tej szeroko pojętej kulturze fizycznej, propagować sporty całego życia, aby, kiedy skończą szkołę, wiedziały, jaki mocny jest wpływ aktywności fizycznej na zdrowie – wskazuje.
Przeczytaj także:
- Dramatyczny brak aktywności fizycznej młodzieży: wolą gry online lub media społecznościowe
- Podstawa to dobra postawa, czyli dlaczego WF jest potrzebny polskim dzieciom
- Dr Urszula Zdanowicz mówi wprost: edukacja zdrowotna w szkole to świetny pomysł!
Dwa cele do osiągnięcia
– Głównym zadaniem WF-u jest zaszczepienie w dzieciach aktywności fizycznej. I to nie tylko w szkole 3-4 godziny tygodniowo, ale chodzi o to, aby dzieci jak najwięcej korzystały poza szkołą z kółek sportowych, trenowały... Potrzebujemy przecież kolejnych mistrzów i chodzi o to, aby ci najlepsi trafiali do sportu zawodowego, żeby mogli nas reprezentować na igrzyskach olimpijskich – wyjaśnia Trójkowy gość. – To jest "cel górny". A "cel dolny" jest taki, żeby społeczeństwo było zdrowe, aktywne, bez chorób cywilizacyjnych. I to jest równie ważne, jeśli nie najważniejsze – zapewnia.
Dramatycznie krótkie terminy
Do końca marca 2025 roku 10-osobowy zespół, w skład którego wchodzą także m.in. mistrzyni olimpijska Otylia Jędrzejczak oraz wybitna lekkoatletka Monika Pyrek, ma opracować nie tylko nową podstawę programową, ale i rekomendacje. – To bardzo mało czasu, więc już zbieramy opinie i obserwujemy, jak to wygląda w innych krajach. Wkrótce będzie burza mózgów, co zrobić, żeby to wszystko miało ręce i nogi - zdradza.
Nowa podstawa programowa powinna wejść w życie w roku szkolnym 2025/26.
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Gość: Karol Czyż (nauczyciel WF-u, wicedyrektor SP 8 w Sopocie, członek zespołu ds. opracowania nowej podstawy programowej zajęć wychowania fizycznego w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych)
Data emisji: 14.11.2024
Godzina emisji: 7.14
pr/wmk