Chcesz się dobrze nauczyć - nie może być łatwo i szybko

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Chcesz się dobrze nauczyć - nie może być łatwo i szybko
Naukowcy uważają, że w nauce języków nie ma drogi na skróty: musi być długo i trudno, aby osiągnąć dobre rezultatyFoto: Shutterstock/Gorodenkoff

Uczenie nie powinno przebiegać ani łatwo, ani szybko - tak uważają polscy naukowcy, którzy badali tę kwestię. Więc jeśli widzisz ogłoszenie, że będzie "łatwo i szybko", to się zastanów.

Uczenie się jest kwestia indywidualną, szczególnie jeśli chodzi o języki – tak uważano kiedyś. Okazuje się jednak, że większość ludzi podlega pewnym regułom. A te są dość proste: ma być trudno i wolno.


Posłuchaj

3:52
Jak się uczyć skutecznie? (Piknik Naukowy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Trzy strategie łączone

Naukowcy wskazują, że skuteczna nauka, to połączenie trzech strategii: odtwarzania z pamięci, powracania do informacji po jakimś czasie oraz zmienności uczenia.

- Możemy te trzy strategie zastosować łącznie, ponieważ okazuje się, że one nie będą się znosić, ale przeciwnie – wzmacniać. Jeżeli chcemy się skutecznie uczyć, a wiedza była bogata, możliwa do użycia na różne sposoby w wielu kontekstach, powinniśmy uczyć się przez testowanie. Dodatkowo tak rozkładać pytania, aby wydobywać informacje z pamięci na różne sposoby – radzi psycholożka Ewa Butowska-Buczyńska z Uniwersytetu SWPS.

Przeczytaj także


Wolniej znaczy skuteczniej

Te porady są szczególnie przydatne w trakcie nauki języka, gdzie należy opanować gramatykę, nowe słownictwo i fonetykę. Im więcej powtórek, tym lepsze rezultaty: - Nie  ma nauki języka obcego bez powtórek, a pośpiech nigdy nie jest dobry. Niestety, mamy taką tendencję, że chcielibyśmy szybko. I rzeczywiście, początkowo pamięć krótkotrwała działa. Ale mózg działa tak, że musi się, jak komputer, przekonwertować, dlatego moim studentom radzę: nie spieszcie się – mówi Aleksandra Zych, lektorka języka polskiego jak obcego w jednej z warszawskich szkół językowych. – Niech to będzie systematyczna nauka, nawet 15 minut dziennie, ale powoli. Mam takie doświadczenie, że to działa - zapewnia.


***

Tytuł audycji: Piknik Naukowy
Prowadzi: Monika Suszek
Data emisji: 11.11.2024
Godzina emisji: 10.30

pr

Polecane