Oszpecone piękno – Dworzec Morski Żeglugi Gdańskiej w Gdyni
2024-11-06, 11:11 | aktualizacja 2024-11-06, 20:11
Nie zwracamy na nią uwagi, bo nieładnie się starzeje. Architektura z czasów PRL-u ma jednak swoje zalety. Wiele z tych budynków zostało dobrze zaprojektowanych, jak chociażby oddany do użytku w 1977 roku Dworzec Morski Żeglugi Gdańskiej w Gdyni.
– Mnie serce boli, bo to wszystko miało być białe. W tej chwili jest to nasza porażka: jak się spojrzy na te wszystkie napisy… – mówi Stanisław Dopierała, gdyński architekt, przechodząc obok budynku, który z całą pewnością przypomni sobie każdy, kto był w Gdyni. Dzisiaj jest obstawiony kramikami z kilogramami wyprodukowanych w Chinach pamiątek. My powiadamy, jak mógłby wyglądać.
Posłuchaj
Wojsko mówi: "Nie!"
Budynek został zaprojektowany przez słynnego gdyńskiego architekta i projektanta, Lecha Zaleskiego. Widać w nim wyraźne nawiązania do morza i statków: hala główna przypomina przeszklony dziób statku, dostrzec można mostek kapitański, trapy, pokłady i relingi. Dynamizm budowli uzyskiwany jest przez kąty ostre i ukośne linie.
– Dwa lata był rysowany, siedem lat budowany. Pomysł był taki, że tu będzie przystań promowa. Tak robiła to cała Europa: takie promy są miastotwórcze i można to zobaczyć w Kopenhadze, Helsinkach, Sztokholmie – wskazuje rozmówca Anny Dudzińskiej. – Ale wojsko się na to nie zgodziło i nie było już szansy na zrobienie przystani promowej. Nie udało się i został ten budynek Żeglugi Gdańskiej w Gdyni dla statków pasażerskich… – opowiada.
Wiszące schody
Jednym z niezwykłych rozwiązań w tym budynku są schody. – One w zasadzie nie mają zamocowania: są zamocowane w posadzce i zawieszone na stropie. Zaprojektował je konstruktor Maciejewski z Biura Projektów Budownictwa Morskiego. Pierwszy raz w życiu widziałem takie schody, które się niczego nie trzymały – wspomina Stanisław Dopierała. – Zaleski też nie był pewny tego, ale schody stanęły, nic się nie stało i stoją do dzisiaj – dodaje.
Przeczytaj także:
- Katowickie neony - kolorowe wspomnienie czasów PRL
- Gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej zmienia wygląd centrum stolicy
- Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, czyli przestrzeń dla dzieci ma znaczenie
***
Tytuł audycji: Dobrze Zaprojektowane
Autorka: Anna Dudzińska
Data emisji: 6.11.2024
Godzina emisji: 11.30
pr/amkor