Docenić każdą chwilę. Reportaż "Trzeba walczyć" Hanny Bogoryja Zakrzewskiej
2024-11-04, 21:11 | aktualizacja 2024-11-05, 09:11
"Klub Trojki" tym razem w listopadowym, refleksyjnym nastroju. Zaprosiliśmy do wysłuchania archiwalnego reportażu Hanny Bogoryja Zakrzewskiej o walce z nieuleczalna chorobą. "Trzeba walczyć" to opowieść, której słucha się ze ściśniętym gardłem. To historia chorej na raka Joanny "Chustki" Sałyga. W czasie choroby, z myślą o swoim synku, prowadziła blog opisując własne doświadczenia i przeżycia.
Reportaż "Trzeba walczyć" to historia choroby Joanny "Chustki" Sałyga, opisana przez nią samą. Zaczęło się od bólu brzucha. W biegu, między licznymi zajęciami wpadła do lekarza. To miało być rutynowe badanie. Diagnoza przeraziła wszystkich. Nowotwór złośliwy, z licznymi przerzutami. Walczyła z nim przez ponad dwa lata, choć dawano jej trzy miesiące życia. Zmarła w 2012 roku.
Posłuchaj
W czasie choroby prowadziła blog opisując własne doświadczenia i przeżycia. Wszystko z myślą o... swoim synku. Ten blog był podstawą do powstania "Chustka". - Chcę żebyśmy przeżyli te chwile świadomie - mówiła Joanna w reportażu przytulając małego Janka.
Wiecznie żywa cząstka osobowości
Syn "Chustki" był gościem Anny Dudzińskiej w "Klubie Trójki: Audiodokumencie". Jak przyznaje Jan, działania jego mamy są wciąż obecne w jego życiu. - Choć uważam, że jest to już w pewnym sensie długo za mną, to nadal żywy element mojej osoby. Kiedy mówi się o mojej mamie, chciałbym być po prostu częścią tej rozmowy - przyznaje gość Trójki.
- Nie powiedziałbym, że blog i inne aktywności to były zapiski ściśle prywatne. Te, które miały takimi być pozostały nimi i trafiły do mnie. Uważam jednak, że historia i działalność mamy stała się ważna dla pewnych osób. Najpewniej tych, które tego najbardziej potrzebowały - ocenia Jan.
Czytaj także:
- Rzecz o rzeczach… "Historia ze śmietnika" – reportaż Magdy Skawińskiej
- Codzienność taksówkarza: opowieść zawarta w muzyce i reportażu
- Student... bezdomny. Reportaż Alicji Głów "Gdzieś mieszkać trzeba"
"Istnieją tematy uniwersalne"
- Cały czas słucham tego reportażu ze wzruszeniem. Myślę, że to będzie się zawsze powtarzało - mówi Hanna Bogoryja Zakrzewska. - Myślałam, że pamiętam głos "Chustki". Pamiętam jej wygląd i właściwie pobyt z nią i Jankiem. Okazuje się, że inaczej zapamiętałam ten głos. Ale go uwielbiam; jest dokładnie taki, jaka była ona - dodaje reportażystka.
Autorka reportażu "Trzeba walczyć" dodaje, że istnieją tematy uniwersalne. Historia "Chustki", która poznajemy w audycji, to potwierdzenie tej tezy. - Nie dzieli nas żadna granica. Są takie tematy: miłość czy śmierć. One są każdemu bliskie - zaznacza rozmówczyni Anny Dudzińskiej.
Każdy odchodzi inaczej
- Odchodzenie jest procesem bardzo mocno indywidualnym. To zabrzmiało może obcesowo, ale każdy człowiek umiera inaczej - wyjaśnia w "Klubie Trójki" dr Jolanta Markowska z Hospicjum Cordis w Katowicach. Ekspertka zaznacza jednocześnie, że "Chustka" była wyjątkową osobą. - To była taka mądrość, którą ludzie zdobywają dopiero w późnej starości. Najważniejsze, że potrafiła ją dawać innym, w szczególności swojemu synowi - ocenia.
***
Tytuł audycji: Klub Trójki. Audiodokument
Prowadzi: Anna Dudzińska
Goście: Jan Sałyga (syn "Chustki"), Hanna Bogoryja Zakrzewska (autorka reportażu "Trzeba walczyć"), dr Jolanta Markowska (Hospicjum Cordis w Katowicach)
Data emisji: 4.11.2024
Godzina emisji: 20.07
qch