Reklama

reklama

Jak żyć z nowotworem? Porady z pierwszej ręki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak żyć z nowotworem? Porady z pierwszej ręki
Wcześnie wykryty rak piersi jest całkowicie uleczalnyFoto: Shutterstock/siam.pukkato

Najczęściej występującym wśród kobiet nowotworem jest rak piersi. Podobnie jak w przypadku innych nowotworów, kluczem do sukcesu w leczeniu jest odpowiednio wczesna diagnoza. Chorym na raka przydaje się empatyczne wsparcie i pomoc w codziennym życiu.  

O tym, że warto poddawać się badaniom profilaktycznym, przekonuje Agnieszka Chrostowska, która jakiś czas temu dowiedziała się, że ma raka piersi. – Badajmy się, ale też nie bójmy się dowiadywać, o co w ogóle chodzi w tej chorobie – mówi kobieta.


Posłuchaj

7:40
Jak żyć z nowotworem? (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Gościni "Zapraszamy do Trójki" przyznaje, że sama nie badała się regularnie. – Gdybym zbadała się wcześniej, miałabym może prostszą drogę leczenia, szybszą ścieżkę do zdrowia – przyznaje.

– Dzisiaj medycyna może całkowicie wyleczyć z raka piersi. Mówi się, że to już jest choroba przewlekła, że to nie jest wyrok śmierci – dodaje rozmówczyni Roberta Grzędowskiego.

Jak sobie radzić z rakiem?

Co robić, gdy już zdiagnozowano u nas nowotwór? – Po pierwsze, słuchać swoich lekarzy i robić to, co mówią – radzi Agnieszka Chrostowska. – Ale też otwierać szeroko oczy i pomagać sobie na każdy inny możliwy sposób. 

Wśród dodatkowych działań gościni Trójki wymienia wizytę u psychoonkologa i onkodietetyka. Warto też poszukać grup wsparcia w Internecie, a nawet posiłkować się znalezionymi w sieci poradami, o ile pochodzą z wiarygodnych źródeł.

Empatia i pomoc w codziennym życiu

Niekorzystna diagnoza różnie wpływa na różne osoby. Są tacy, którzy wyraźnie załamują się psychicznie; inni udają, że nic wielkiego się nie stało. Ludzie zmagający się z nowotworem potrzebują różnego rodzaju wsparcia, często jednak dotyczy ono najprostszych życiowych spraw.

– Leczenie onkologiczne osłabia organizm, więc przyjście, zrobienie śniadania, ugotowanie obiadu czy zrobienie zakupów to są takie najprostsze rzeczy, żeby pomóc normalnie żyć – mówi Agnieszka Chrostowska.

Nie jest natomiast dobrym pomysłem dopytywanie chorej osoby o to, jakie ma rokowania, a tym bardziej opowiadanie historii o znajomych lub krewnych, którzy zmarli na raka.

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Gość: Agnieszka Chrostowska (pacjentka onkologiczna)
Data emisji: 15.10.2024
Godzina emisji: 7.14

kc/wmkor


Polecane