Kamień milowy w diagnostyce okulistycznej - bardzo dokładna i superszybka metoda badania oczu
2024-10-31, 14:10 | aktualizacja 2024-11-01, 17:11
W Międzynarodowym Centrum Badań Oka ICTER, które jest częścią Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk, opracowano nową, przełomową technologię badania oczu.
Specjalna kamera, laser i komputer jeszcze precyzyjniej pokażą, co dzieje się we wnętrzu naszych oczu.
Posłuchaj
Błyskawiczna i bardzo dokładna metoda badania oczu
Nowa metoda badania oczu jest bezbolesna, a samo badanie trwa... zaledwie 8,6 milisekundy, czyli tyle co dwukrotne uderzenie skrzydeł lecącej pszczoły. Ta metoda to kamień milowi w badaniach oczu. Technologia SOCT bardzo precyzyjnie i bardzo szybko bada, co dzieje się we wnętrzu naszych oczu.
Zobacz także:
- Lizard – innowacyjny pojazd dla osób z niepełnosprawnościami. Chcesz go przetestować?
- Tajemnice posągu Sfinksa
- Stracił rękę w wyniku choroby. Stworzył prototyp "inteligentnej" protezy
- Oko jest takim narządem, który cały czas się porusza - mówi dr Dawid Borycki z Instytutu Chemii PAN. - Ta technologia skutecznie przeciwdziała tym ruchom, możliwe jest bardzo szybkie robienie pomiarów z bardzo wysoka rozdzielczością. Pozwala to zajrzeć tak głęboko do oka, że widzimy... poszczególne komórki. Dzięki temu możemy jeszcze dokładniej analizować funkcję oka, żeby jeszcze lepiej i wcześniej diagnozować różne choroby - dodaje.
Technologia ta ma podnieść poziom wykrywalności chorób oczu już na wczesnym etapie ich rozwoju. Używając ultraszybkich kamer, można uchwycić niemal wszystkie szczegóły delikatnych struktur ludzkiej siatkówki i rogówki. Można poznać szczegóły strukturalne i funkcjonalne oka, które są kluczowe dla diagnozowania i leczenia chorób oczu.
Cały proces jest całkowicie nieinwazyjny - bez potrzeby dotykania oka możemy zgromadzić wszystkie potrzebne nam dane.
***
Tytuł audycji: Piknik Naukowy
Prowadzi: Monika Suszek
Data emisji: 31.10.2024
Godzina emisji: 10.31
dm