Najlepszy w Europie. Park Akcji "Burza" z prestiżową nagrodą
2024-10-30, 10:10 | aktualizacja 2024-10-30, 10:10
Park Akcji "Burza" powstał w miejscu, gdzie kiedyś składowano gruz ze stołecznych budynków. Dziś wciąż można go tam znaleźć, jednak został wkomponowany w większy obiekt. Wyjątkowe podejście do tworzenia parku, połączone z nauką o historii Warszawy, zostało docenione również w Europie. Przestrzeń otrzymała nagrodę European Prize for Urban Public Space, czyli jedno z najważniejszych architektonicznych wyróżnień na naszym kontynencie.
– To miejsce po prostu zachwyca – najlepiej byłoby użyć określenia – swoją adekwatnością. Wszystko tu do wszystkiego pasuje. Architektura pasuje do parku, do historii i pamięci, do przyrody, do funkcji i wreszcie do aktywności mieszkańców, którzy to miejsce od razu polubili – tymi słowami Park Akcji "Burza" opisała Anna Dudzińska w cyklu "Dobrze Zaprojektowane".
Posłuchaj
Zlokalizowany pod Kopcem Powstania Warszawskiego park Akcji "Burza", choć nie był jeszcze parkiem, otrzymał swoją nazwę w 2004 roku. Pierwotnie znajdował się tam gruz, który obrastała roślinność ruderalna. Z czasem uformował się tam las. Wspomniany już gruz składowany dawniej na terenie parku Akcji "Burza" pochodził z budynków zniszczonych podczas powstania warszawskiego. Na jego obrośniętej części powstało wzgórze, na którym dziś stoi symbol Polski Walczącej.
- Tym momentem było zwrócenie się ku materialności kopca. Zrozumienie, że to jest wielka, sztuczna góra zrobiona z gruzu. Po pierwsze chcieliśmy wydobyć ten gruz z podziemi, przywrócić go pamięci. Po drugie zrobiliśmy badania, które opisywały tutejszą przyrodę. To głównie rośliny pionierskie, niepierwotne - opowiadali twórcy parku w cyklu "Dobrze Zaprojektowane".
Wchodząc do parku, nie należy spodziewać się architektonicznych fajerwerków. Przywitają nas zacienione ścieżki, mech, funkcjonalne, metalowe przejścia wśród drzew i właśnie kosze z gruzem. Są one opatrzone stosownymi tabliczkami, informującymi o jego historii. Co więcej, z terenu parku nie został wywieziony żaden materiał pozyskany podczas budowy. - To miejsce, które nic nie udaje - zaznaczała architektka Ewa Porębska. (...) Te gruzy zostały wydobyte i pogrupowane w postaci wystawy, która opowiada o warszawskich gruzach. Opowiada w gruncie rzeczy o historii Warszawy, pokazując, jak miasto się przekształca.
- Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, czyli przestrzeń dla dzieci ma znaczenie
- Gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej zmienia wygląd centrum stolicy
***
qch/wmkor