Polskie Znaki i "Rzeczy ostatnie" w Studiu im. Agnieszki Osieckiej [GODZ. 21.00]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polskie Znaki i "Rzeczy ostatnie" w Studiu im. Agnieszki Osieckiej [GODZ. 21.00]
2 listopada zaprosimy na koncert projektu Polskie ZnakiFoto: Krzysztof Świeżak / Polskie Radio

Ważne postacie polskiej popkultury pod przewodnictwem Radka Łukasiewicza (Bisz/Radex, Pustki, Artur Rojek), Jarka Ważnego (Kult) oraz Janusza Zdunka (Kult) nagrały świetnie przyjęty album "Rzeczy ostatnie" na którym interpretują polskie pieśni ludowe. Artyści zaprezentowali swój materiał w Studiu im. Agnieszki Osieckiej 28 października; ich koncertu wysłuchamy w Dniu Zadusznym (2.11) na antenie Trójki.


player-box-Trojka.png

Koncert, którego wysłuchamy na antenie Trójki 2 listopada, został zarejestrowany 28 października w Studiu im. Agnieszki Osieckiej. Na scenie wystąpił zespół Polskie Znaki w składzie: Radek Łukasiewicz, Jarosław Ważny, Janusz Zdunek i Kajetan Pietrzak. Towarzyszyli im Matylda Damięcka, Małgorzata Sobczyk oraz Marcin Januszkiewicz.

Wszystko zaczęło się od Radka Łukasiewicza, Jarka Ważnego i Janusza Zdunka, którzy postanowili zmierzyć się z tematem przemijania, śmierci i żałoby. Mimo iż to elementy nieuchronne, będące częścią codzienności, stanowią w naszym kraju kulturowe tabu. Muzycy stworzyli niezwykłe kompozycje, które pozwolą słuchaczowi spojrzeć na kwestie ostateczne z innej perspektywy i dzięki temu pomogą mu w oswajaniu trudnych doświadczeń.


Materiały do "Rzeczy ostatnich" to wynik wielu godzin rozmów i spotkań z pasjonatami tematu z całego kraju; twórcami ludowymi z Zamojszczyzny, Lubelszczyzny i Podkarpacia; wiejskimi kantorami, śpiewakami i śpiewaczkami.

Na podstawie zebranych przez Jarka Ważnego tekstów i nagrań źródłowych (nagrywanych na dyktafon np. w kołach gospodyń wiejskich) powstały kompozycje skierowane do współczesnego odbiorcy.


Utwory zostały nagrane z wokalistami uprawiającymi na co dzień różne style, których barwy głosu i emocjonalność pozwolą odnaleźć się w tej materii, m.in. Sanah, Matyldą Damięcką, Michałem Szpakiem czy Vito Bambino. Na albumie pojawił się również utwór nagrany z Markiem Laneganem, znanym z Queens of the Stone Age, Screaming Trees czy solowej twórczości. Za produkcję muzyczną albumu odpowiada Radek Łukasiewicz.

Zobacz także:


***

Zapraszamy do wysłuchania koncertu w sobotę (2 listopada) o godz. 21.05.

qch/mat. prasowe/wmkor

Polecane