Polska spowita... mgłą

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polska spowita... mgłą
Od kilku dni w niemal całej Polsce występują gęste mgły Foto: shutterstocki / CameraCraft

Anomalie pogodowe coraz zdarzają się także w naszym kraju. Czy mgła panująca w Polsce od kilku dni jest jedną z nich? Jakie są przyczyny powstawania tak gęstej mgły?  

Mgła ograniczająca widoczność do mniej niż 200 metrów, to zjawisko pogodowe, które występuję stosunkowo często. Jednak gdy taka mgła utrzymuje się przez kilka dni, składnia to do zastanowienia jakie są tego przyczyny.


Posłuchaj

8:48
Polska spowita... mgłą (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Polska przykryta mgłą


Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w naszym kraju od kilu dni obserwuje się liczne mgły, które miejscami są gęste i ograniczają widzialność nawet do poniżej 100 metrów. Także w weekend w wielu rejonach Polski pojawi się mgła, która w ciągu dnia będzie jednak opadać.



Czytaj także: 


Wchodząc w chmury

O przyczynach pojawienia się długotrwałych mgieł w "Zapraszamy do Trójki" opowiadała Ewa Łapińska z IMGW. 



- W weekend nadal będą pojawiać się mgły, zwłaszcza na północny kraju - mówi Ewa Łapińska z IMGW. - Jeżeli mamy mgłę przy powierzchni ziemi, to trochę tak... jakbyśmy wchodzili w chmury. Powodem powstawania gęstych mgieł jest spadek temperatury powietrza do tzw.  punktu rosy. Woda zaczyna wtedy kondensować. W ostatnie dni w Polsce powstawały właśnie mgły radiacyjne. Ziemia w ciągu dnia ogrzewała się, po czym w nocy spadała temperatura, następowało mocne parowanie  i powstawały mgły. Te mgły radiacyjne zaczynają się tworzyć płatami i czym więcej jest wilgoci w powietrzu, tym są one intensywniejsze. Mgły tworzą się wyjątkowo często zwłaszcza jesienią, gdyż wtedy mamy do czynienia z jeszcze ciepłymi dniami i dużym spadkiem temperatury w nocy. Ta duża różnica temperatur sprzyja tworzeniu się mgieł - dodaje. 


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Michał Matus 
Gościni: Ewa Łapińska (IMGW)
Data emisji: 26.10.2024
Godzina emisji: 8.40

dm

Polecane