Magazyn "Integracja" – pionierzy walki o prawa osób z niepełnosprawnościami

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Magazyn "Integracja" – pionierzy walki o prawa osób z niepełnosprawnościami
Przez ostatnie 30 lat bardzo zmieniło się podejście do osób z niepełnosprawnościąFoto: shutterstock/VH-studio

Zaczęło się od skromnego czasopisma, które potem przerodziło się w portal internetowy, stowarzyszenie i fundację. Legendarna "Integracja" świętuje 30-lecie istnienia.

Pierwszy numer czasopisma "Integracja" ukazał się w 1994 roku z inicjatywy Piotra Pawłowskiego i Bolesława Bryńskiego. Pierwszy z nich był absolwentem polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, drugi ukończył filozofię na Akademii Teologii Katolickiej. Obaj byli osobami z niepełnosprawnościami, które bardzo komplikowały im życie w ówczesnej Warszawie.


Posłuchaj

11:04
Magazyn "Integracja" – pionierzy walki o prawa osób z niepełnosprawnościami (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Niezgoda na rzeczywistość

"Integracja" opatrzona była podtytułem: "pismo dla osób niepełnosprawnych, ich rodzin, przyjaciół, a także dla tych, którzy jeszcze niedostatecznie zrozumieli, na czym polega niepełnosprawność".

– Pismo zrodziło się tak naprawdę z nich niezgody nad rzeczywistość, to znaczy na to, że nie ma informacji, że świat jest niedostępny dla takich osób jak oni. Obaj panowie mieli entuzjazm, charyzmę, otwarte głowy, pomysły – mówi Agnieszka Sprycha, wydawczyni magazynu "Integracja".  

Spełnione marzenia

Przez ostatnie 30 lat podejście Polaków do osób z niepełnosprawnościami bardzo się zmieniło. Pojawiło się także wiele udogodnień, ułatwiających im codzienne życie. W pewnym sensie jest to spełnienie marzeń twórców magazynu "Integracja", który z czasem obrósł innymi projektami realizowanymi pod tym samym szyldem. Powstało Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, internetowy portal niepełnosprawni.pl, a w końcu Fundacja Integracja, organizująca różnego rodzaju wydarzenia.

W poniedziałek, 21 października, o godz. 17 w Międzypokoleniowej Klubokawiarni Domu Kultury Śródmieście w Warszawie przy ul. Anielewicza odbędzie się wernisaż wystawy "30 lat Integracji". Wystawę będzie można oglądać do 28 listopada 2024 roku.

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzący: Wojciech Zawioła
Autor materiału: Agnieszka Sprycha (wydawczyni magazynu "Integracja")
Data emisji: 18.10.2024
Godzina emisji: 17.11

kc/wmkor

Polecane