KE zgadza się na zawieszenie prawa azylu. Sienkiewicz: nie miała żadnych wątpliwości
2024-10-18, 08:10 | aktualizacja 2024-10-18, 09:10
- Polską granicę usiłują teraz przekroczyć nie migranci podążający za lepszą przyszłością, a młodzi ludzie szkoleni przez Białorusinów do wojny hybrydowej - twierdzi europoseł Koalicji Obywatelskiej Bartłomiej Sienkiewicz. I w związku z tym, jak przekonywał na antenie radiowej Trójki, Polska ma prawo czasowo zawiesić prawo do ubiegania się o azyl.
Twardy kurs Polski w sprawie migracji jednomyślnie poparli unijni przywódcy. Na szczycie w Brukseli zapewnili o solidarności z Polską, która zmaga się z presją migracyjną ze strony Rosji i Białorusi. Dali też zielone światło dla czasowego i terytorialnego zawieszenia prawa do azylu dla osób próbujących przekroczyć białoruską granicę.
Próby zawieszenia prawa do azylu krytykują organizacje humanitarne. Janina Ochojska stwierdziła, że w sprawie migracyjnej polityki Donalda Tuska "czuje się oszukana".
Posłuchaj
Do jej słów odniósł się gość radiowej Trójki. Podkreślił, że uchodźcy mogą znaleźć bezpieczne schronienie w innych państwach. - Ile bezpiecznych krajów przeszły te osoby, żeby się znaleźć na granicy polsko-białoruskiej? Między Syrią a granicą polsko-białoruską jest parę bezpiecznych krajów. Podobnie między Afganistanem a Polską. Są to państwa wolne od bombardowań i tortur. Oczywiście możemy powiedzieć, że jedynym bezpiecznym portem dla całego nieszczęścia tego świata są Polska i Niemcy. Ale to jest po prostu fałsz, nieprawda. Konwencja Genewska mówi wyraźnie o pierwszym, bezpiecznym kraju dla uchodźców uciekających od bomb i tortur - zaznaczył Bartłomiej Sienkiewicz.
Artykuł 56. konstytucji stanowi, że cudzoziemcy mogą korzystać z prawa azylu w Rzeczpospolitej Polskiej na zasadach określonych w ustawie. Dlatego część prawników twierdzi, że ten zapis strategii migracyjnej jest niezgodny z konstytucją.
- Komisja Europejska, która nie ma lichych prawników - także w zakresie prawa międzynarodowego - stwierdziła, że zawieszenie prawa do azylu to absolutnie dopuszczalne prawnie rozwiązanie. Bo w każde prawo są wbudowane bezpieczniki. Artykuł, na który powołują się organizacje zajmujące się uchodźcami mówi o tym, że państwo polskie może, ale nie musi - powiedział europoseł KO.
Zawieszenie prawa do azylu. "Komisja nie miała wątpliwości"
- Przypomnę wydarzenie, które mogłem obserwować, kiedy byłem ministrem spraw wewnętrznych. Był ktoś, kto ubiegał się o azyl polityczny jako osoba prześladowana przez białoruski reżim. W trakcie badania sprawy okazało się, że nie tylko nie był prześladowany, ale był częścią reżimu, był agentem służb. W takich sytuacjach państwo polskie naturalnie odmawia. I dlatego w konstytucji jest napisane, że państwo "może". Dlatego ustawa pozwala na pewnego rodzaju wyjątki - dodał polityk.
Podkreślił również, że "jest rzeczą oczywistą, że w każde państwo są wbudowane mechanizmy stanów nadzwyczajnych na sytuacje kryzysu". - Także w kwestiach prawnych, okołouchodźczych można te prawa zawieszać na pewien czas. To jest zawarte w prawie. Tu Komisja Europejska nie miała żadnych wątpliwości - zaznaczył gość radiowej Trójki.
Odniósł się również do krytycznego stanowiska niektórych organizacji. - Część opinii publicznej bardzo wzburzyły moje mocne słowa o organizacjach pomagających uchodźcom. Natomiast wypowiedź szefowej polskiego oddziału Amnesty International - o tym, że "kto chce lepszego życia, ma prawo otrzymać azyl w Polsce, a nasze państwo chce za to ich mordować w lasach" - jest niedopuszczalnym przekroczeniem granic. To rodzaj ekstremizmu etycznego, który nie znajduje poparcia w żadnym z europejskich społeczeństw - powiedział Bartłomiej Sienkiewicz.
Jego zdaniem "tego rodzaju wypowiedzi są szkodliwe, nieprawdziwe". - Nie widzę powodu, dla którego organizacje zajmujące się pomocą dla uchodźców miałyby być wyjęte spod naturalnych reguł debaty publicznej. Ich stanowiska podlegają krytyce tak samo jak każdego z nas - podsumował europoseł.
- Strategia migracyjna Polski. Znamy treść dokumentu
- Nowe oddziały strażników na granicy z Białorusią. Rekrutacja ruszy w ciągu tygodni
- Dwaj premierzy poparli twardy kurs Tuska ws. migracji. "Szczególna sytuacja"
***
Audycja: Bez Uników
Prowadząca: Renata Grochal
Gość: Bartłomiej Sienkiewicz (europoseł KO)
Data emisji: 18.10.2024
Godzina emisji: 8.13
bartos