Poprawność językowa wobec osób z niepełnosprawnościami
2024-10-02, 15:10 | aktualizacja 2024-10-02, 16:10
W audycji "PrzySłowie" Mateusz Adamczyk rozmawiał z Julią Zakrocką, projektantką inkluzywnych rozwiązań i działaczką na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Tematem rozmowy był język, jakiego powinniśmy używać, mówiąc o osobach z niepełnosprawnościami.
Język, jego zasady, poprawność oraz poczucie poprawności podlegają nieustannym zmianom. Kiedyś powszechnie używano określenia "inwalidzi", potem "niepełnosprawni", a od jakiegoś czasu powszechne jest określenie... "osoba z niepełnosprawnościami".
Posłuchaj
Osoba z niepełnosprawnością czy niepełnosprawna?
Jak mówić poprawnie, tak aby nie urazić osoby, z którą rozmawiamy bądź o której mówimy? Jak mówić, by nieświadomie nie sprawić jej przykrości i nie narazić na stygmatyzację? Na te pytania w audycji "PrzySłowie" odpowiedziała Julia Zakrocka, projektantka inkluzywnych rozwiązań i działaczka na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
Czytaj także:
- Szkolne trudy dzieci z niepełnosprawnościami. Jak (nie) działa polski system edukacyjny
- Paralimpijczycy walczą o medale w Paryżu
- Tomasz Biduś - 29 lat na wózku i... cały czas ze sportem za pan brat
- Język się zmienia, tak jak podejście do osób z niepełnosprawnościami - mówi Julia Zakrocka, działaczka na rzecz osób z niepełnosprawnościami. - Zawsze jak mnie ktoś pyta, czy lepiej mówić "osoba z niepełnosprawnościami", "osoba niepełnosprawna", czy też może "osoba ze szczególnymi potrzebami", radzę, by nie używać tej ostatniej formy. Potrzeby osób z niepełnosprawnościami czy osób niepełnosprawnych to nie są jakieś szczególe potrzeby. To są potrzeby może nieco różne od tych, jakie ma jakaś tam część społeczeństwa, ale nie są szczególne.
- Jeśli chodzi o pozostałe dwie formy, to są osoby, które cały czas używają określenia "osoba niepełnosprawna", z racji tego, że przez lata ono funkcjonowało - dodaje Julia Zakrocka. - Są też osoby, które całkowicie tę formę odrzuciły i używają tylko i wyłącznie określenia "osoba z niepełnosprawnościami". Z racji tego, że na pierwszym miejscu jest tu osoba, a nie niepełnosprawność. Ja ze swojej perspektywy nie mam takiego podejścia, że nie można do mnie powiedzieć "osoba niepełnosprawna". Wiem jednak, że są osoby, które mogą nie być z takiego określenia zadowolone. "Osoba z niepełnosprawnościami" wydaje się bezpieczniejszą formą, właśnie dlatego, że bierze pod uwagę najpierw człowieka i nie wybija na pierwsze miejsce jego niepełnosprawności. Warto po prostu zapytać, jak ktoś sobie życzy, aby się do niego zwracać - podsumowuje.
***
Tytuł audycji: PrzySłowie
Prowadzący: Mateusz Adamczyk
Gościni: Julia Zakrocka (działaczka na rzecz osób z niepełnosprawnościami)
Data emisji: 2.10.2024
Godzina emisji: 14.12
dm/kmp