Reklama

reklama

Silver Rocket, autorski projekt Mariusza Szypury, na żywo w studiu im. Agnieszki Osieckiej [WIDEO]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Silver Rocket, autorski projekt Mariusza Szypury, na żywo w studiu im. Agnieszki Osieckiej [WIDEO]
Silver Rocket na żywo w studiu koncertowym im. Agnieszki OsieckiejFoto: Polskie Radio

Niezwykły koncert w Trójce! W studiu im. Agnieszki Osieckiej można było na żywo posłuchać i zobaczyć Silver Rocket. To autorski projekt Mariusza Szypury, jednego z najważniejszych twórców na polskiej scenie alternatywnej. Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo tego wydarzenia!

Mariusz Szypura to kompozytor, multiinstrumentalista, producent muzyczny i art designer obecny w polskiej kulturze od niemal trzech dekad. W środowisku polskiej alternatywy zaczynał na początku lat 90. od projektu Happy Pills – poznańskiej ikony niezależnej sceny rockowej.


Zespół wydał kilka albumów dla najważniejszych polskich wytwórni niezależnych, a możliwą karierę za oceanem związaną z trasą koncertową i wydaniem w USA płyty "Smile" przerwał atak na wieże World Trade Centre. Po latach przerwy na początku 2023 roku zespół powrócił albumem "Something Indefinitely Good".


Mniej znanym szerszej publiczności, ale muzycznie bardzo znaczącym punktem w karierze Szypury było współtworzenie klasycznej już dla polskiej muzyki niezależnej grupy Blimp. Wydany w 2002 roku krążek "Pressure: Pleasure" odważnie przenosił post-rockową wizjonerską w Polsce grupę na pole elektronicznych brzmień click-techno i emotroniki. Krążek był dużym wydarzeniem na polskiej scenie muzycznej, doczekał się także wielu pozytywnych recenzji w prasie zagranicznej (m.in.: The Wire, De:Bug).

To jednak Silver Rocket jest głównym autorskim projektem muzycznym Mariusza Szypury. Nagrany w 2003 roku debiutancki album "Electronics For Dogs" oraz wydana rok później EP-ka "Astronaut’s Diary" zebrały entuzjastyczne recenzje w mediach i środowisku, stąd w pracę nad kolejnym albumem w dorobku Silver Rocket – "Unhappy Songs" – zaangażowała się wówczas czołówka polskiej sceny muzycznej, choć nie zabrakło także międzynarodowych kooperacji. Na albumie zaśpiewali lub zagrali Kasia Nosowska, Artur Rojek, Ania Dąbrowska, Novika czy Masha Qrella z berlińskiej grupy Contriva.



Mariusz Szypura/Silver Rocket Mariusz Szypura/Silver Rocket

W 2008 roku ukazał się concept album Silver Rocket – "Tesla". Zwiastował on odejście od wczesnej formuły projektu skupionego wyłącznie na muzyce. Zainspirowany niezwykłym życiem genialnego odkrywcy Nikoli Tesli krążek, przesuwał Silver Rocket na nieco szersze wody. Na albumie czuć więcej przestrzeni, eksperymenty z brzmieniem czy wręcz inspiracji muzyką świata. Materiał promuje nagrany wspólnie z Moniką Brodką singlowy utwór "Niagara Falls". Album spotkał się z dużym zainteresowaniem recenzentów i słuchaczy, zebrał kilka nominacji do Fryderyków i zdobył nagrodę w kategorii Najlepsza oprawa graficzna.

Najnowsza produkcja firmowana przez Silver Rockets zatytułowana "Infinity Fidelity" i wydana 29 lutego 2024 roku od pierwszych dźwięków pochłania gęstymi melodycznie i harmonicznie monumentalnymi dźwiękami, w czym udział ma również nowatorski system w jakim został nagrany i wyprodukowany album. Tu fascynacja technologią Mariusza Szypury – producenta, kompozytora i multiinstrumentalisty – spotkała się z doświadczeniem Jacka Gawłowskiego, laureata Grammy, który jest jednym z prekursorów i wiodących w Europie reżyserów dźwięku miksujących i produkujących w zaawansowanej technologii Dolby Atmos. Ta kooperacja zaowocowała głęboko immersyjnym doświadczeniem jakie przynosi słuchanie "Infinity Fidelity".



Mariusz Szypura/Silver Rocket Mariusz Szypura/Silver Rocket

Nie tylko ze względu na najnowszą technologię "Infinity Fidelity" wykracza daleko poza tradycyjne ujęcie albumu muzycznego. To instalacja artystyczna, w której muzyka oczywiście odgrywa główną rolę, ale każdy utwór dopełniają oryginalne stworzone przez Mariusza Szypurę wizualizacje. Nie dziwi to, gdy przypomnimy sobie, że autor jest również designerem, grafikiem i twórcą gier komputerowych nagradzanym na międzynarodowych konkursach w San Francisco, Tokio czy Helsinkach.

W obrębie albumu stworzył swoiste uniwersum, w którym równolegle koegzystują ludzie i maszyny, co wpisuje się w bardzo aktualną dyskusję na temat AI we współczesnym świecie. Szypura jako entuzjasta i twórca nowych technologii, wielbiciel Lema i cybernetyki, wnikliwie przygląda się wpływowi sztucznej inteligencji na nasze życie ale i sztukę.


***

Na koncert Silver Rocket, autorskiego projektu Mariusza Szypury, zaprosiliśmy w niedzielę, 29 września.

Polecane