Syndrom stresu pourazowego u zwierząt. Jak pomóc naszym pupilom?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Syndrom stresu pourazowego u zwierząt. Jak pomóc naszym pupilom?
Syndrom stresu pourazowego może dotyczyć również zwierząt. Jak im pomóc?Foto: Shutterstock/ttpang

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że u 3,9 proc. ludzkiej populacji stwierdzono zespół stresu pourazowego (PTSD) na pewnym etapie życia, a aż 70 proc. ludzi na całym świecie doświadczy w swoim życiu potencjalnie traumatycznego wydarzenia.

Jedną z głównych przyczyn traumy i późniejszego zespołu stresu pourazowego jest doświadczenie klęski żywiołowej. Dotyczy to zarówno ludzi, jak i zwierząt.


Posłuchaj

32:45
Syndrom stresu pourazowego u zwierząt. Jak pomóc naszym pupilom? (Wielkie Głaskanie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

U zwierząt domowych objawy PTSD pojawiają się zazwyczaj bezpośrednio po traumatycznym doświadczeniu i – nieleczone – mogą utrzymywać się do końca życia zwierzęcia, znacząco obniżając jego jakość, a nawet stanowiąc zagrożenie dla opiekunów.

Najczęściej czytane

W "Wielkim Głaskaniu" Aneta Awtoniuk opowiedziała tym razem, jak pomóc psom i kotom po powodzi oraz po innych traumatycznych wydarzeniach. Korzystając z całej swojej wiedzy behawiorystki zwierząt i terapeutki zachowań psów, kotów i ludzi podpowiedziała, co i jak mogą zrobić opiekunowie, aby przekonać swoje zwierzęta, że świat mimo wszystko jest bezpiecznym miejscem.

- Syndrom stresu pourazowego dotyczy ogromnej liczby zwierząt. PTSD to nie jest temat ostatnich lat ani temat związany wyłącznie z psami służącymi w wojsku czy policji - podkreślała prowadząca audycji. - Ostatnie badania dowodzą, że nawet psy pracujące w zespołach ratowniczych chorują na PTSD. A opóźniony syndrom stresu pourazowego najczęściej dotyka psów ze schronisk. U psów adoptowanych te objawy nie muszą być widoczne w trakcie adopcji - dodaje Aneta Awtoniuk.

***

Tytuł audycji: Wielkie Głaskanie
Prowadzi: Aneta Awtoniuk
Data emisji: 21.09.2024
Godzina emisji: 10.09

qch/wmkor

Polecane