Szarik, Reksio i Lessie – jak popkultura kształtuje postrzeganie psów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Szarik, Reksio i Lessie – jak popkultura kształtuje postrzeganie psów
Animowany Reksio w latach 70. XX w. doczekał się znaczka ze swoją podobiznąFoto: shutterstock

Popularne filmy i seriale kreują mody na konkretne rasy psów, a przedstawiony w nich wizerunek zwierzaków mocno wpływa na to, jak postrzegane są prawdziwe czworonogi. Często kończy się to rozczarowaniem w zetknięciu z rzeczywistością.

25 września 1966 roku wyemitowano pierwszy odcinek serialu "Czterej pancerni i pies". Występujący tam Szarik był najpopularniejszym polskim psem, aż do 1971 roku, kiedy to zdetronizował go tytułowy bohater serialu "Przygody psa Cywila". Rząd dusz, szczególnie wśród najmłodszego pokolenia Polaków, sprawował też Reksio – bohater 65 odcinków kultowej już dziś kreskówki emitowanej od 1967 roku.


Posłuchaj

34:05
Szarik, Reksio i Lessie – jak popkultura kształtuje postrzeganie psów (Trójka/Wielkie Głaskanie)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Światowe hity kinowe, takie jak "Maska", "101 dalmatyńczyków" czy "Beethoven" napędzały kolejne mody na posiadanie psa konkretnej rasy. – Pracuję 18 lat jako behawiorystka i trenerka psów, i przeżyłam już naprawdę niejedną modę na konkretnego psa czy kota – mówi Aneta Awtoniuk.


Czy Lessie występuje w przyrodzie?

Autorka audycji "Wielkie Głaskanie" zwraca uwagę na fakt, że wizerunek zwierzaków z filmów, seriali czy reklam mocno wpływa na to jak postrzegane są prawdziwe czworonogi. Przywołuje przykład książki i filmu "Lessie, wróć" opowiadających historię wyjątkowo wiernego psa i adresowanych przede wszystkim do młodych widzów. 

– Kiedy ma się trzy, pięć czy siedem lat, szalenie trudno jest zrozumieć, że przyjaźń taka, jak opisana w książce nie jest dana ot tak sobie każdemu dzieciakowi i każdemu owczarkowi szkockiemu collie – zauważa behawiorystka.

– Te idealne wzorce miłości, wierności i lojalności kształtują wiedzę dzieciaków o zwierzętach, a dzieci przeżywają wszystko wyjątkowo mocno, bo są w takim momencie rozwojowym. Bardzo mocno przywiązują się do bohaterów i to przywiązanie niosą ze sobą przez całe życie, dorastają z zakodowanymi wzorcami, jak powinien zachowywać się pies czy kot, bo przecież widziały to w bajce. Pierwszym momentem weryfikacji tych wyobrażeń staje się ich pierwszy własny pies albo kot w domu – mówi Aneta Awtoniuk.

Niestety, często może się to wiązać z rozczarowaniem, jeśli zwierzak nie spełnia filmowo-książkowych standardów. Takie zderzenie z rzeczywistością może odbić się negatywnie zarówno na zawiedzionym człowieku, jak i na jego czworonożnym podopiecznym.

Czytaj też: "Syndrom czarnego psa", czyli o przekleństwie czarnego koloru

***

Tytuł audycji: Wielkie Głaskanie
Prowadzi: Aneta Awtoniuk
Data emisji: 14.09.2024
Godzina emisji: 10.09

kc/aw

Polecane