Reklama

reklama

Urok starej fotografii – wyjątkowy festiwal w Bydgoszczy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Urok starej fotografii – wyjątkowy festiwal w Bydgoszczy
Vintage Photo Festival 2024 rozpoczął się 12 września w BydgoszczyFoto: PAP/Tytus Żmijewski

Fani starych fotografii mają swoje święto w Bydgoszczy. Na przełomie września i października odbywa się tu trwający aż miesiąc Międzynarodowy Festiwal Miłośników Fotografii Analogowej.

Vintage Photo Festival – tak brzmi anglojęzyczna nazwa imprezy, której dziesiąta edycja odbywa się w Bydgoszczy między 12 września a 13 października 2024 roku.


Posłuchaj

4:27
Vintage Photo Festival (Terra Kultura/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Vintage znaczy...

W potocznym języku mianem "vintage" określa się stare przedmioty, którym czas nadał rys szlachetności. W świecie fotografii to słowo ma też inne znaczenie. 

– Odbitka vintage to jest taka odbitka, którą autor wykonał w przeciągu pięciu lat od wykonania negatywu i sam ją naświetlił w ciemni. Takie odbitki są najbardziej poszukiwane przez kolekcjonerów – tłumaczy Katarzyna Gębarowska, dyrektorka bydgoskiego festiwalu.

Czytaj też: 

Fotografia analogowa wraca do łask

Vintage Photo Festival idealnie wpisuje się w renesans, jaki przeżywa fotografia analogowa. Wracają do niej coraz częściej zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy fotografii. Skąd wziął się pomysł zorganizowania tego typu festiwalu akurat w Bydgoszczy?

– Pomyślałam sobie, że warto by zorganizować coś, co wyróżniałoby Bydgoszcz na bogatej mapie festiwali fotograficznych w Polsce i na świecie. Przypomniałam sobie, że przecież Bydgoszcz jest już znana dzięki zakładom produkującym bardzo znane papiery fotograficzne. Wszyscy artyści w Polsce w czasach komuny używali papierów fotonowskich. Jeszcze długo później, jak już nie było komuny, te papiery funkcjonowały na rynku. Używało się nawet przeterminowanych, ponieważ były tak dobre – opowiada Katarzyna Gębarowska.

Fotograficzni archeolodzy

Podczas dziesiątej edycji imprezy prezentowane są różne oblicza fotografii analogowej. Organizatorzy festiwalu, jak zwykle, sięgają do archiwów nieżyjących już artystów fotografików.

– W tym przypadku mamy zaszczyt pokazać pierwszą tak dużą wystawę Jagody Przybylak, wspaniałej polskiej artystki konceptualnej, która pracowała w nurcie "fotografii znalezionej" – mówi dyrektorka Vintage Photo Festival.

Jerzy Leszczyński

Bohaterem tegorocznej edycji jest także Jerzy Leszczyński, który opracował tzw. metodę archeologii fotografii. Artysta badał stare zdjęcia i odnajdywane na śmietniku negatywy, próbując odgadnąć, kogo przedstawiają i jaką historię opowiadają. Specjalną ekspozycję rzadko lub nigdy wcześniej niepublikowanych fotografii przygotowało też Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy, będące partnerem Międzynarodowego Festiwalu Miłośników Fotografii Analogowej.

– Podejść do fotografii, tego bawienia się dawnymi metodami i odkrywania ich na nowo, jest naprawdę mnóstwo. Dopiero gdy się przyjedzie na festiwal, to można się przekonać, jak wiele środków wyrazu można wyciągnąć z tradycyjnej fotografii – zachęca Katarzyna Gębarowska.

***

Tytuł audycji: Terra Kultura
Autorka: Agnieszka Obszańska
Gościni: Katarzyna Gębarowska (dyrektorka Vintage Photo Festival)
Data emisji: 17.09.2024
Godzina emisji: 11.12

kc/wmkor

Polecane