Złoto – dlaczego tak bardzo je cenimy?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Złoto – dlaczego tak bardzo je cenimy?
Złoto jest obiektem pożądania od tysięcy latFoto: shutterstock

Dlaczego złoto stało się obiektem pożądania i wartości? Dlaczego tysiące lat temu w różnych, niezwiązanych ze sobą kulturach uznano, że złoto jest czymś wartościowym? Dlaczego wciąż jest takie cenne?

– Złoto jest najbardziej cenionym i pożądanym metalem na świecie od tysięcy lat nie dlatego, że pięknie błyszczy w słońcu i się pięknie prezentuje, ale przede wszystkim dlatego, że bardzo trudno go pozyskać, bo jest rzadko występującym pierwiastkiem w przyrodzie – tłumaczy Eryk Czaja, przewodnik w Kopalni Złota "Złoty Stok". 

Ocenia się, że z całego wydobytego dotychczas złota dałoby się zbudować sześcian o boku długości zaledwie 33 metrów.


Posłuchaj

3:30
Złoto – dlaczego tak bardzo je cenimy? (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

  

Boski pierwiastek i symbol bezpieczeństwa

Bardziej poetycko wyraża się o złocie Wojciech Kalwat. – Złoto jest pierwiastkiem absolutnie magicznym, boskim. Złoto to słońce, a srebro jest księżycem; złoto jest doskonałe – mówi znawca historii pieniądza z Muzeum Historii Polski. 

Złoto jest symbolem bogactwa, przystanią bezpieczeństwa. Już mając niewielką ilość tego metalu, mamy dużą wartość, a więc łatwo to przechować. Jest przedmiotem do tezauryzacji, czyli gromadzenia majątku na czarną godzinę – dodaje Kalwat. 

Od króla Krezusa po Wielki Kryzys

W siódmym wieku p.n.e., w bogatej w złoża złota krainie zwanej Lidią, narodził się pierwszy złoty pieniądz. Państwem rządził wówczas król Krezus – jego imię do dziś jest synonimem bogactwa.

Przez długi czas na złocie oparty był światowy system pieniężny. Tak było aż do wielkiego kryzysu lat trzydziestych XX wieku. To nie znaczy, że ludzie trzymali złote monety po kieszeniach. To znaczy tylko tyle, że banki centralne trzymały swoje rezerwy w złocie i te rezerwy limitowały rozmiary obiegu pieniężnego – tłumaczy prof. Wojciech Morawski z Katedry Historii Gospodarczej SGH.

Rosną ceny złota Rosną ceny złota

Niezniszczalny złoty pieniążek

Do innych zalet tego kruszcu należy jego wyjątkowo dobre przewodnictwo prądu, dzięki czemu wykorzystywany jest w produkcji statków kosmicznych, samolotów czy sprzętu medycznego. Złoto także nie rdzewieje i nie utlenia się wraz z upływem czasu.

Sparta miała żelazne pieniądze, w związku z tym nie znamy spartańskich pieniędzy, bo nie przetrwały do naszych czasów. A jeśli złoty pieniążek zawieruszył się trzy tysiące lat temu, a teraz go znajdziemy, to jest on taki, jaki był wtedy – mówi prof. Morawski.

Czytaj też:

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Autor materiału: Jacek Frentzel
Data emisji: 9.09.2024
Godzina emisji: 8.48

kc/wmkor

Polecane