Złoto – dlaczego tak bardzo je cenimy?
2024-09-09, 14:09 | aktualizacja 2024-09-09, 14:09
Dlaczego złoto stało się obiektem pożądania i wartości? Dlaczego tysiące lat temu w różnych, niezwiązanych ze sobą kulturach uznano, że złoto jest czymś wartościowym? Dlaczego wciąż jest takie cenne?
– Złoto jest najbardziej cenionym i pożądanym metalem na świecie od tysięcy lat nie dlatego, że pięknie błyszczy w słońcu i się pięknie prezentuje, ale przede wszystkim dlatego, że bardzo trudno go pozyskać, bo jest rzadko występującym pierwiastkiem w przyrodzie – tłumaczy Eryk Czaja, przewodnik w Kopalni Złota "Złoty Stok".
Ocenia się, że z całego wydobytego dotychczas złota dałoby się zbudować sześcian o boku długości zaledwie 33 metrów.
Posłuchaj
Boski pierwiastek i symbol bezpieczeństwa
Bardziej poetycko wyraża się o złocie Wojciech Kalwat. – Złoto jest pierwiastkiem absolutnie magicznym, boskim. Złoto to słońce, a srebro jest księżycem; złoto jest doskonałe – mówi znawca historii pieniądza z Muzeum Historii Polski.
– Złoto jest symbolem bogactwa, przystanią bezpieczeństwa. Już mając niewielką ilość tego metalu, mamy dużą wartość, a więc łatwo to przechować. Jest przedmiotem do tezauryzacji, czyli gromadzenia majątku na czarną godzinę – dodaje Kalwat.
Od króla Krezusa po Wielki Kryzys
W siódmym wieku p.n.e., w bogatej w złoża złota krainie zwanej Lidią, narodził się pierwszy złoty pieniądz. Państwem rządził wówczas król Krezus – jego imię do dziś jest synonimem bogactwa.
Przez długi czas na złocie oparty był światowy system pieniężny. Tak było aż do wielkiego kryzysu lat trzydziestych XX wieku. – To nie znaczy, że ludzie trzymali złote monety po kieszeniach. To znaczy tylko tyle, że banki centralne trzymały swoje rezerwy w złocie i te rezerwy limitowały rozmiary obiegu pieniężnego – tłumaczy prof. Wojciech Morawski z Katedry Historii Gospodarczej SGH.
Niezniszczalny złoty pieniążek
Do innych zalet tego kruszcu należy jego wyjątkowo dobre przewodnictwo prądu, dzięki czemu wykorzystywany jest w produkcji statków kosmicznych, samolotów czy sprzętu medycznego. Złoto także nie rdzewieje i nie utlenia się wraz z upływem czasu.
– Sparta miała żelazne pieniądze, w związku z tym nie znamy spartańskich pieniędzy, bo nie przetrwały do naszych czasów. A jeśli złoty pieniążek zawieruszył się trzy tysiące lat temu, a teraz go znajdziemy, to jest on taki, jaki był wtedy – mówi prof. Morawski.
Czytaj też:
- Cena złota bije rekordy. Efekt niepewnej sytuacji międzynarodowej
- Kopią pod domami w poszukiwaniu złota. Ogromne nielegalne wydobycie
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Autor materiału: Jacek Frentzel
Data emisji: 9.09.2024
Godzina emisji: 8.48
kc/wmkor