Katarzyna Jackowska-Enemuo: nomadka, która uważnie przygląda się światu i ludziom
2024-09-08, 12:09 | aktualizacja 2024-09-08, 15:09
Tym razem gościnią "Zagadkowego Studia" była Katarzyna Jackowska-Enemuo, antropolożka kultury, muzykantka, opowiadaczka historii, nomadka i mama. I przyniosła ze sobą wiele opowieści…
Posłuchaj
Kim jest antropolożka kultury i nomadka?
Na początku jednak rozmówczyni Kasi Stoparczyk musiała wytłumaczyć, kim jest antropolożka kultury. – To jest taki ktoś, kto bardzo uważnie przygląda się światu, temu, jak ludzie żyją, jak sobie ten świat opowiadają i opisują. Jakie rzeczy tworzą, aby ten świat zrozumieć, np. obrzędy, obyczaje. W co wierzą, jak i dlaczego? Co sobie opowiadają o świecie, o Słońcu, o Księżycu i o sobie nawzajem też – tłumaczyła.
Potem jednak musiała także opowiedzieć, kim jest nomadka, bo takim mianem też się określa. – Osoba wędrowna, czyli taka, która nie ma jednego, stałego miejsca – mimo że mam dom. Ale bardzo dużo podróżuję, bo taką mam pracę. I trochę taką naturę – wyjaśniła.
Przeczytaj także
- "Kto mieszka w dworku?", czyli dzieciństwo Stefana Żeromskiego
- Niezwykłe zawody, czyli czym się zajmowali stołkowy, krzykacz, bematysta i żabi doktor?
- Ulrich Hub: pisanie dla dzieci daje wolność
Książka o Słońcu, Księżycu i Płanetniku
Katarzyna Jackowska-Enemuo wśród wielu swoich zajęć – a ma ich bardzo dużo, bo oprócz tego, że podróżuje w ramach pracy, to także koncertuje, gra do tańca, opowiada i gra spektakle, a także prowadzi warsztaty śpiewu, tańca i opowieści – także pisze książki. Jedna z nich, bajki "Tkaczka chmur", zdobyła nagrodę "Lokomotywa".
A teraz napisała nową: "Między ziemią a niebem", do której ilustracje stworzyła Nika Jaworowska-Duchlińska. Przyniosła tę książkę ze sobą i "Zagadkowe Studio" wypełniły przeróżne opowieści (a raczej ich fragmenty): o tym, czego Księżyc nauczył ludzi, gdzie się rodzi Słońce i o Płanetniku.
Historie nie do okiełznania
Ich źródłem, początkiem są mity słowiańskie, nieliczne wzmianki w kronikach, ale też analiza obrzędów, pieśni, opowieści, bajek, wierzeń i przesądów pozbieranych po wsiach. Niektóre z nich sięgają do korzeni języków słowiańskich oraz ludowej magii i medycyny.
– Ludzie opowiadali sobie historie – te "wielkie", mitologiczne – po to, żeby spróbować zbliżyć się do rzeczy niezwykłych, niepojętych. Żeby opowiedzieć sobie o tym, z czym się mierzyli. Po to są historie, po to są opowieści. Nie mają początku ani końca. Nie da się ich zamknąć w klatce. Ani w książce. Zawsze wypełzną, wylecą, wyturlają się jakoś. I pójdą swoją drogą – mówi Katarzyna Jackowska-Enemuo.
***
Tytuł audycji: Zagadkowa Niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Katarzyna Jackowska-Enemuo (antropolożka kultury, muzykantka, opowiadaczka historii, nomadka, mama, autorka wielu książek)
Data emisji: 8.09.2024
Godzina emisji: 9.08
mat. prasowe/pr/kmp