Reklama

reklama

"Syndrom czarnego psa", czyli o przekleństwie czarnego koloru

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Syndrom czarnego psa", czyli o przekleństwie czarnego koloru
Czarne psy mają najmniejszą szansę na adopcjęFoto: Shutterstock/harimoto studio

Okazuje się, że czarne psy i koty mają znacznie mniejsze szanse na adopcję. Okazuje się, że ludzie omijają w schroniskach boksy z czarnymi zwierzętami. Tłumaczą to… zabobonami rodem ze średniowiecza.

Oczywiście, że kolor ma znaczenie! Szczególnie jeśli chodzi o wybór koloru włosów, paznokci, stroju albo ścian mieszkania. Ale czy to dotyczy także koloru zwierzęcia domowego? Okazuje się, że tak!

Posłuchaj

31:56
Czy kolor zwierzęcia ma znaczenie? (Wielkie Głaskanie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Kolor ma znaczenie?

Osoby, które trafiają do schronisk, by adoptować kota lub psa, często omijają boksy z czarnymi zwierzętami. Dlaczego tak się dzieje? Tłumaczenia mogą szokować: bo czarny kolor kojarzy się z czarną magią, demonami i tego rodzaju zabobonami rodem ze średniowiecza!


Przeczytaj także:


Najbardziej przyjazny: biały kot

Naukowcy przeprowadzili próbę na 65. osobach. Pokazali im zdjęcia kotów, psów różnych ras i o różnych umaszczeniach. Po obejrzeniu tych zdjęć badani odpowiadali na trzy konkretne pytania dotyczące zauważanych na pierwszy rzut oka cech zwierzęcia.

Oto te pytania:

  • Czy pani/pana zdaniem zwierzę jest przyjazne?
  • Czy pani/pana zdaniem zwierzę jest zdolne do adaptacji w nowym domu?
  • Czy pani/pana zdaniem jest agresywne?

Biały kot i czarny pies

Analiza odpowiedzi wykazała, że biały kot jest uznawany za najbardziej przyjaznego człowiekowi. Nieco mniej, ale wciąż przyjazny, okazuje się kot rudy. Na końcu rankingu znalazł się, niespodzianka! czarny kot jako najmniej przyjazny.

Podobna sytuacja dotyczyła psów: wszystkie jasne, żółte, beżowe zostały uznane za najbardziej przyjazne, na drugim miejscu uplasowały się psy brązowe, a czarne – na końcu.


Najbardziej agresywny: czarny pies

Podczas analizy pytania dotyczącego zdolności do adaptacji w nowym domu, wyniki były podobne. Jasne zwierzęta zostały przez osoby badane uznane za bardziej przystosowane, czyli łatwiejsze w adopcji, niż te ciemne.

Natomiast przy ostatnim pytaniu, o poziom agresywności, czarny pies został uznany za najbardziej agresywne zwierzę.

"Syndrom czarnego psa"

W ten sposób, podczas wielu badań, potwierdzono tzw. "syndrom czarnego psa". Oznacza on, że człowiek uznaje a priori, że czarny pies (czy też czarne zwierzę) jest bardziej agresywny i niebezpieczny od tego z umaszczeniem jasnym.

A "syndromem czarnego psa" zajęto się dlatego, że wcześniej przez wiele lat opiekunowie w schroniskach i domach opieki dla zwierząt zgłaszali, że średni czas pobytu czarnych zwierząt – psów czy kotów – wynosi około 50 tygodni, czyli, dodając wszystkie formalności, rok. Natomiast dla zwierząt o jasnym umaszczeniu ten czas jest o ¾ krótszy, czyli wynosi ok. trzech miesięcy! 

***

Tytuł audycji: Wielkie Głaskanie
Prowadzi: Aneta Awtoniuk
Data emisji: 7.09.2024
Godzina emisji: 10.09

pr/wkor

Polecane