Życie po mastektomii. Opowieść o kobiecej sile przetrwania

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Życie po mastektomii. Opowieść o kobiecej sile przetrwania
Reportaż Moniki Chrobak "Niemal jak prawdziwe" to historia o niezwykłej kobiecie, która mimo choroby walczy o swoją kobiecość i atrakcyjnośćFoto: Małgorzata Karwala (archiwum prywatne)

Jak zrekonstruować ciało po mastektomii? Jak odnaleźć w nim siebie? Jak pozbyć się natarczywej myśli o usuniętej piersi? Na te pytania musiała odpowiedzieć sobie Małgorzata Karwala, bohaterka reportażu "Niemal jak prawdziwe" Moniki Chrobak, którego słuchaliśmy w "Klubie Trójki. Audiodokumencie".

Małgorzata ma za sobą leczenie piersi, jej usunięcie i rekonstrukcję. Mimo tak trudnego doświadczenia nie straciła poczucia własnej wartości i pewności siebie. Wręcz przeciwnie, jest dumna, że odzyskała na nowo swoje kobiece atrybuty.

– Podeszłam do tego praktycznie. To nie jest powiększanie biustu dla kaprysu, tylko zrekonstruowanie ciała, tak jak się ludziom przyszywa rękę czy daje protezy nóg, żeby mogli chodzić. Ja dostałam implanty piersi, teraz czuję się już w pełni kobieca  opowiada bohaterka reportażu.

Siłę do pokonywania trudności dodaje jej dodatkowo miłość do tańca. Tańczy salsę i bachatę w formacji "Dancing Queens".


Posłuchaj

49:47
Życie po mastektomii. Opowieść o kobiecej sile przetrwania (Klub Trójki. Audiodokument)
+
Dodaj do playlisty
+

Reportaż dla innych kobiet 

Monika Chrobak wspomina, że już od pierwszego spotkania była pod wrażeniem pani Małgorzaty. – Jest ona osobą bardzo otwartą, szczerą i autentyczną. Można powiedzieć, że od początku była świadoma tego, dlaczego o tym chce opowiedzieć. Od początku znalazłyśmy taką nić porozumienia, że nie robimy tego reportażu dla siebie, że robimy to dla innych kobiet, żeby je wspierać, dodawać im otuchy – mówi autorka reportażu.

– To jest historia o tym, jak ważną siłą człowieka jest przyznawanie się do swoich słabości, proszenie o pomoc; o sile przetrwania trudnej sytuacji, bo zetknięcie się z tematem choroby onkologicznej jest zawsze traumatyczną sytuacją – uważa gościni "Klubu Trójki", psychoonkolożka Adrianna Sobol. 

Najczęściej czytane

***

Tytuł audycji: Klub Trójki. Audiodokument
Prowadzi: Anna Dudzińska
Gościnie: Anna Święcka-Głowacka (terapeutka powięzi, blizn i traumy), Adrianna Sobol psychoonkolożka), Monika Chrobak (autorka reportażu)
Data emisji: 2.09.2024
Godzina emisji: 20.07

qch/kc/wmkor

Polecane