Nowy podcast Polskiego Radia o II wojnie światowej z unikatowymi archiwaliami

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nowy podcast Polskiego Radia o II wojnie światowej z unikatowymi archiwaliami
Przemysław Lis (z lewej) i Bartłomiej Makowski, autorzy nowego podcastu Polskiego Radia o II wojnie światowejFoto: Krzysztof Świeżak/Polskie Radio

Unikatowe nagrania z archiwum Polskiego Radia, a do tego fachowy komentarz naukowca, rzucający nowe światło na fakty, które znamy ze szkolnych lekcji historii – to wszystko zawiera nowy podcast Polskiego Radia opowiadający o II wojnie światowej. Za nami premiera pierwszego odcinka.

  • Podcast Polskiego Radia o II wojnie światowej jest oparty na archiwalnych nagraniach Polskiego Radia i rozmowie z dr. Janem Szkudlińskim, historykiem z Muzeum II Wojny Światowej.
  • Twórcami podcastu są Bartłomiej Makowski z działu historii portalu polskieradio.pl i Przemysław Lis z Informacyjnej Agencji Radiowej.
  • Pierwszy odcinek będzie dostępny od 30 sierpnia na platformie podcastowej Polskiego Radia oraz na innych platformach streamingowych. Kolejne trzy części będą się pojawiać co tydzień, w piątki.

Posłuchaj

12:27
II Wojna Światowa w podcaście Polskiego Radia (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Jak przekonuje Przemysław Lis, archiwum Polskiego Radia dysponuje prawdziwymi dźwiękowymi skarbami.

– Wszyscy na pewno kojarzymy komunikaty radiowe nadawane we wrześniu 1939 roku. Mamy wspomnienia ludzi, którzy tworzyli wtedy radio w Warszawie, a także żołnierzy, którzy walczyli na Westerplatte, w twierdzy Modlin, w twierdzy Hel. To są niesamowite skarby dźwiękowe, które pozwalają choć trochę wczuć się w atmosferę tamtych lat – mówi dziennikarz Informacyjnej Agencji Radiowej.


Euforia Józefa Małgorzewskiego

W podcaście można usłyszeć m.in. przemówienia charyzmatycznego prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego, który codziennie za pośrednictwem fal radiowych podnosił morale mieszkańców stolicy. Jest też opowieść Józefa Małgorzewskiego, który 3 września 1939 sprzed budynku brytyjskiej ambasady relacjonował na antenie przystąpienie do II wojny światowej Wielkiej Brytanii.

– Tam było chyba kilkanaście tysięcy ludzi. Na balkonie pokazał się ambasador brytyjski, chwilę potem przyjechał minister spraw zagranicznych Józef Beck, który swoją limuzyną wjechał na podwórzec, a potem ukazał się na balkonie obok ambasadora – wspominał dziennikarz Polskiego Radia.

– Chciałem się jakoś dostać do nich z mikrofonem, a ponieważ nie było drabiny, ludzie po prostu podnieśli mnie za nogi. Podstawiłem mikrofon dostojnikom, poprosiłem o parę słów ambasadora, który powiedział: "Jesteśmy z wami, wojnę wygramy". Na co minister Beck: "Ja mogę powiedzieć tylko jedno: jesteśmy w dobrym towarzystwie". Kiedy to powtórzyłem głośno do zebranych tłumów, ludzie zaczęli wznosić entuzjastyczne okrzyki, a ponieważ nikt nie znał hymnu angielskiego, po prostu wołali: "Niech żyje Anglia!". Ja wszedłem wtedy na dach samochodu transmisyjnego i chyba po raz pierwszy i ostatni w moim życiu przez chwilę straciłem panowanie nad sobą i nad mikrofonem, roznoszony entuzjazmem – opowiadał Małgorzewski.

Bezcenne komentarze dr. Jana Szkudlińskiego

Wartością dodaną podcastu są z pewnością komentarze dr. Jana Szkudlińskiego z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. – Nie jesteśmy historykami. Dobrze znamy nasze archiwum, znamy historię, ale potrzebowaliśmy głosu eksperta. Musimy przyznać, że byliśmy pod wielkim wrażeniem – twierdzi współautor podcastu Bartłomiej Makowski z działu historii portalu polskieradio.pl.

– Rzeczywiście, pan doktor rzucił nowe światło na fakty, których wcześniej nie zauważaliśmy. To jest bardzo ciekawe i na pewno godne polecenia. Wszyscy znamy ze szkoły historię II wojny światowej i kampanii wrześniowej, ale historyk, który doskonale zna ten temat, oraz archiwa, które mówią, jak to wyglądało w rzeczywistości, pozwalają na nowo spojrzeć na to, co już znamy – dodaje Przemysław Lis.

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadząca: Katarzyna Borowiecka
Goście: Bartłomiej Makowski (dział historii portalu polskieradio.pl), Przemysław Lis (Informacyjna Agencja Radiowa)
Data emisji: 29.08.2024
Godzina emisji: 17.38

kc/wmkor

Polecane