Wynalazek naukowców z Politechniki Lubelskiej. Przełom w dziedzinie recyklingu?
2024-08-26, 15:08 | aktualizacja 2024-09-02, 14:09
Inżynierowie z Politechniki Lubelskiej skonstruowali nowatorską maszynę do recyklingu tworzyw sztucznych. Stworzone przez nią materiały będzie można wykorzystywać jako zamiennik betonu w budownictwie dróg, domów i przydomowych ogródków.
Posłuchaj
- Urządzenie wymyślone na Politechnice Lubelskiej na razie jest w fazie testów.
- Nowatorska maszyna będzie recyklingować tworzywa sztuczne, a uzyskany w procesie zamiennik betony, będzie mógł być wykorzystywany m.in. w budownictwie.
- Nowatorstwo rozwiązania polega na dużo większym, niż do tej pory, wykorzystaniu różnego rodzaju domieszek, również pochodzenia roślinnego.
Posłuchaj
Na razie jest to tylko prototyp, ale jeśli wszystko dobrze pójdzie, maszyna rodem z Politechniki Lubelskiej może stać się hitem w branży budownictwa.
Innowacyjna technologia naukowców z Politechniki Lubelskiej
– Jest to innowacyjna technologia, dlatego że z jednej strony mamy odpad tworzywa sztucznego, czyli recyklat. Z drugiej strony, składnikami dodatkowymi są również odpady pochodzenia mineralnego. Mogą to być na przykład węglany wapnia, ceramika lub pyły lotne, które chcemy ponownie wykorzystać – tłumaczy prof. Tomasz Garbacz z Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej.
Dzięki wynalazkowi będzie można zagospodarować też odpady pochodzenia roślinnego, takie jak len, kukurydza, a nawet fusy po kawie.
Odwrócone proporcje
Stosowane do tej pory maszyny do przetwórstwa tworzyw również wykorzystują różnego rodzaju domieszki. Jednak ich udział w materiale finalnym sięga najwyżej 20 procent.
– My skonstruowaliśmy maszynę, która pozwoli przetwarzać materiał składający się głównie z napełniacza mineralnego, na przykład piasku. To jest te 80 procent i tylko 20 procent stanowią tworzywa – mówi prof. Garbacz.
Materiały budowlane z recyklingu
Tak spreparowane materiały znajdą zastosowanie w wielu gałęziach szeroko rozumianego budownictwa, gdzie mogą zająć miejsce betonu. Można będzie z nich produkować kostkę brukową, elementy pokrycia dachów, przydrożne słupki i różne elementy architektury ogrodowej. Inżynierowie z Politechniki Lubelskiej zapewniają, że elementy wykonane z recyklatu będą trwałe i odporne na uszkodzenia.
Czytaj też:
- Water Sense – czy wynalazek polskich naukowców uratuje rzeki przed zagładą?
- BeeBrain – studenci Politechniki Krakowskiej na ratunek pszczołom
***
Tytuł audycji: Piknik Naukowy
Autorka cyklu: Monika Suszek
Data emisji: 26.08.2024
Godzina emisji: 10.30
kc