Wynalazek naukowców z Politechniki Lubelskiej. Przełom w dziedzinie recyklingu?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wynalazek naukowców z Politechniki Lubelskiej. Przełom w dziedzinie recyklingu?
Wynalazek lubelskich naukowców pomoże ograniczyć rozmiary wysypisk śmieciFoto: Shutterstock/MOHAMED ABDULRAHEEM

Inżynierowie z Politechniki Lubelskiej skonstruowali nowatorską maszynę do recyklingu tworzyw sztucznych. Stworzone przez nią materiały będzie można wykorzystywać jako zamiennik betonu w budownictwie dróg, domów i przydomowych ogródków.

Posłuchaj

Wynalazek naukowców z Politechniki Lubelskiej. Przełom w recyklingu? (Piknik Naukowy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+
  • Urządzenie wymyślone na Politechnice Lubelskiej na razie jest w fazie testów.
  • Nowatorska maszyna będzie recyklingować tworzywa sztuczne, a uzyskany w procesie zamiennik betony, będzie mógł być wykorzystywany m.in. w budownictwie. 
  • Nowatorstwo rozwiązania polega na dużo większym, niż do tej pory, wykorzystaniu różnego rodzaju domieszek, również pochodzenia roślinnego.

Posłuchaj

3:46
Wynalazek naukowców z Politechniki Lubelskiej. Przełom w recyklingu? (Piknik Naukowy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Na razie jest to tylko prototyp, ale jeśli wszystko dobrze pójdzie, maszyna rodem z Politechniki Lubelskiej może stać się hitem w branży budownictwa.

Innowacyjna technologia naukowców z Politechniki Lubelskiej

– Jest to innowacyjna technologia, dlatego że z jednej strony mamy odpad tworzywa sztucznego, czyli recyklat. Z drugiej strony, składnikami dodatkowymi są również odpady pochodzenia mineralnego. Mogą to być na przykład węglany wapnia, ceramika lub pyły lotne, które chcemy ponownie wykorzystać – tłumaczy prof. Tomasz Garbacz z Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej. 

Dzięki wynalazkowi będzie można zagospodarować też odpady pochodzenia roślinnego, takie jak len, kukurydza, a nawet fusy po kawie.

Odwrócone proporcje

Stosowane do tej pory maszyny do przetwórstwa tworzyw również wykorzystują różnego rodzaju domieszki. Jednak ich udział w materiale finalnym sięga najwyżej 20 procent.

– My skonstruowaliśmy maszynę, która pozwoli przetwarzać materiał składający się głównie z napełniacza mineralnego, na przykład piasku. To jest te 80 procent i tylko 20 procent stanowią tworzywa – mówi prof.  Garbacz.


Materiały budowlane z recyklingu

Tak spreparowane materiały znajdą zastosowanie w wielu gałęziach szeroko rozumianego budownictwa, gdzie mogą zająć miejsce betonu. Można będzie z nich produkować kostkę brukową, elementy pokrycia dachów, przydrożne słupki i różne elementy architektury ogrodowej. Inżynierowie z Politechniki Lubelskiej zapewniają, że elementy wykonane z recyklatu będą trwałe i odporne na uszkodzenia. 

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Piknik Naukowy
Autorka cyklu: 
Monika Suszek
Data emisji: 26.08.2024
Godzina emisji: 10.30

kc

Polecane