BeeBrain – studenci Politechniki Krakowskiej na ratunek pszczołom

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
BeeBrain – studenci Politechniki Krakowskiej na ratunek pszczołom
Projekt BeeBrain ma pomóc pszczołom i pszczelarzomFoto: Shutterstock/New Africa

Ma zapewnić idealne warunki pszczołom w ulach, a początkującym pszczelarzom pomóc uniknąć tragicznych w skutkach błędów – mowa o nowej aplikacji, która jest częścią projektu realizowanego przez studentów Politechniki Krakowskiej.

  • Według naukowców, światowa populacja owadów w ciągu ostatniego półwiecza zmalała o połowę.
  • Projekt BeeBrain ma pomóc w ratowaniu pszczół.
  • Dzięki pomysłom studentów Politechniki Krakowskiej łatwiej będzie prowadzić pasieki i m.in. walczyć z bardzo groźnym pszczelim pasożytem.

To, co w ostatnich dziesięcioleciach dzieje się w świecie owadów, fachowcy określają mianem "apokalipsy". Jak wynika z badań brytyjskich naukowców, od 1970 roku światowa populacja owadów zmniejszyła się o połowę.

Podobnie alarmujące wnioski płyną z obserwacji badaczy z Niemiec, prowadzonych w rezerwatach przyrody i na obszarach chronionych. – Zauważono, że w ciągu ostatnich 25 lat spadki liczebności owadów wynosiły tam średnio ok. 75 procent – mówi prof. Piotr Skubała z Uniwersytetu Śląskiego.

Inteligentny dom dla pszczół

Szczególnie niepokojąca może być dla nas sytuacja pszczół, które są kluczowym ogniwem ekosystemu. W trosce o ich dobrostan studenci z Politechniki Krakowskiej opracowali projekt o nazwie Bee Brain. Jego celem jest monitorowanie uli.  

– To jest taki "inteligentny dom dla pszczół", to znaczy automatyzujemy pewne procesy i zbieramy dane za pomocą sensorów w ulu i dookoła niego. Następnie analizujemy je i w ten sposób jesteśmy w stanie tworzyć rekomendacje dla pszczelarzy – tłumaczy współtwórca projektu Hubert Orlicki.

Jak to ma działać?

– W środku ula będą znajdować się czujniki albo cała matryca. Będą one tak umieszczone, żeby nie wprowadzać zamieszania ani też przeszkadzać pszczołom. Ich ułożenie będzie tak dobrane, żeby móc łatwo je serwisować, wymieniać lub ładować. W przyszłości nawet będzie mogło się obejść bez ładowania, ponieważ będziemy chcieli zastosować fotowoltaikę – tłumaczy konstrukcję "inteligentnego domu dla pszczół" Bartłomiej Szostak z Politechniki Krakowskiej.

Dane pozyskane z ula będą następnie analizowane pod kątem poszczególnych parametrów. Jeśli, dajmy na to, temperatura wewnątrz wzrośnie do poziomu krytycznego, właściciel ula dostanie powiadomienie, aby jak najszybciej uruchomił dodatkową wentylację.

Zła wiadomość dla pasożytów, dobra dla pszczelarzy amatorów

Na tym kończy się pierwszy etap projektu. W dalszej jego części studenci chcą dodać autonomiczne urządzenie, które z pomocą mieszanek ziół będzie w stanie likwidować pasożyty znajdujące się w ulu. Mowa szczególnie o jednym z nich, śmiertelnie groźnym dla pszczół, noszącym nazwę varroa. Finałowy etap projektu zakłada przekazanie zdobytej wiedzy początkującym pszczelarzom za pomocą stworzonej w tym celu aplikacji.

– Nasz projekt jest oparty na rozmowach z pszczelarzami. Jednym z problemów, które nam sygnalizowali, było to, że bardzo dużo niedoświadczonych osób próbuje wejść w posiadanie pasieki, co często kończy się tragicznie – mówi Bartłomiej Szostak.

Pilotażowa forma projektu jest właśnie testowana w Krakowie i okolicach. Jeżeli testy wypadną pomyślnie, w przyszłym roku BeeBrain ma być dostępny również dla użytkowników spoza województwa małopolskiego.


Posłuchaj

4:14
Studenci Politechniki Krakowskiej na ratunek pszczołom (Piknik Naukowy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Piknik Naukowy
Autorka cyklu: 
Monika Suszek
Data emisji: 9.08.2024
Godzina emisji: 10.30

kc/wmkor


Polecane