Klaudia Zwolińska: sport to pokora, ciężka praca, fair play i mnóstwo emocji

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Klaudia Zwolińska: sport to pokora, ciężka praca, fair play i mnóstwo emocji
Klaudia Zwolińska ze srebrnym medalem igrzysk olimpijskichFoto: PAP/Adam Warżawa

– Tak niszowej dyscypliny, jak moja, nie dałoby się trenować bez pasji – mówi Klaudia Zwolińska, bohaterka reportażu "Nasza mistrzyni" Moniki Chrobak. Wicemistrzyni olimpijska z Paryża opowiada w nim m.in. o tym, co najbardziej pociąga ją w sporcie i jak wiele wyrzeczeń musiała ponieść w drodze na szczyt.

  • Na igrzyskach w Paryżu Klaudia Zwolińska sięgnęła po pierwszy w karierze olimpijski medal – wywalczyła srebro w konkurencji kajakarstwa slalomowego pań w kategorii K1.
  • W swoim dorobku kajakarka ma już dwa brązowe medale mistrzostw świata, a także srebro i brąz mistrzostw Europy. 
  • Za swoje osiągnięcia Zwolińska otrzymała Nagrodę Polskiego Komitetu Olimpijskiego "Nadziei Olimpijskiej" im. Eugeniusza Pietrasika za 2016 rok.

Jeżeli trenuje się tak niszową dyscyplinę, to myślę, że bez pasji to by się w ogóle nie dało. Teraz to jest moja praca, ale był czas, kiedy była to tylko i wyłącznie pasja – mówi Klaudia Zwolińska po swoim życiowym sukcesie, jakim był srebrny medal igrzysk olimpijskich w Paryżu.

Kajakarka przyznaje, że w Polsce nie mamy zbyt dobrych warunków do treningu, dlatego często musiała wyjeżdżać za granicę. – Bywało tak, że około trzystu dni w roku byłam poza krajem. Potrzebne było na to dużo środków finansowych i to było ryzyko. Inwestowałam w swój rozwój, nie wiedząc, jaki to przyniesie efekt, bo w sporcie różnie może być.

Wielkie serce Klaudii Zwolińskiej – medal na aukcji charytatywnej

Klaudia chce, aby na jej sukcesach skorzystało jak najwięcej ludzi. Dlatego ma zamiar zaangażować się w akcję promowania sportu wśród dzieci. A swój medal olimpijski przekazała na aukcję charytatywną, z której dochód zostanie przeznaczony dla Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą.

– Jest to dla mnie istotne, żeby ten medal nie stał na półce i żeby nie trzeba było na niego tylko patrzeć, ale żeby wykorzystać go w fajnym celu i zrobić coś dobrego – mówi Zwolińska.

Kajakarka ma osobisty powód, aby wspomóc walkę z mukowiscydozą. Na tę chorobę zmarła bowiem siostra jej narzeczonego.

Piękno sportu według Klaudii Zwolińskiej

Klaudia przyznaje, że jej sportowymi idolami byli Adam Małysz i Justyna Kowalczyk – to właśnie ich sukcesy motywowały ją do ciężkiej pracy. W pasji do sportu bardzo wspierali ją rodzice. Kibicowali córce od najmłodszych lat, kiedy jako 8-latka zaczynała trenować w Klubie Sportowym Start w Nowym Sączu.

– Piękno sportu tkwi w wartościach przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Jest wśród nich pokora, ciężka praca, fair play i to, że sport dostarcza emocji, nie tylko zawodnikom, ale też kibicom – mówi Klaudia Zwolińska.

Czytaj też: Polacy na igrzyskach olimpijskich w Paryżu – bezprecedensowa dominacja kobiet


Posłuchaj

13:49
"Nasza mistrzyni" Moniki Chrobak (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: Nasza mistrzyni
Autorka reportażu: 
Monika Chrobak 
Data emisji: 
21.08.2024
Godzina emisji: 
18.41  

kc/wmkor

Polecane