Igrzyska paralimpijskie, a nie paraolimpijskie. Nazwa zmieniona, ale zawody takie same

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Igrzyska paralimpijskie, a nie paraolimpijskie. Nazwa zmieniona, ale zawody takie same
Łukasz Szeliga - prezes Polskiego Komitetu ParalimpijskiegoFoto: PAP / Paweł Supernak

Przez wiele lat przyzwyczailiśmy się do nazw "paraolimpijczycy" i "paraolimpijski". W ubiegłym roku Polski Komitet Paraolimpijski zmienił jednak nazwę na "Paralimpijski". Na zbliżające się igrzyska osób z niepełnoprawnościami w Paryżu... pojadą więc nasi paralimpijczycy i paralimpijki. 

  • Letnie igrzyska paralimpijskie 2024 odbędą się w Paryżu w dniach od 28 sierpnia do 8 września 2024 roku.
  • Paralimpijczycy będą walczyli o medale w 548 konkurencjach zaliczanych do 22 dyscyplin sportowych. 
  • W zawodach wystąpi 84 reprezentantów Polski.

Letnie igrzyska olimpijskie w Paryżu już za nami. To jednak wcale nie oznacza, że w stolicy Francji igrzyska się skończyły... 28 sierpnia rozpoczną się tam igrzyska sportowców z niepełnosprawnościami, czyli igrzyska paralimpijskie. Polską kadrę tworzy 84 sportowców - 41 kobiet i 43 mężczyzn. Z poprzednich igrzysk w Tokio Polacy przywieźli 24 medale, w tym siedem złotych.



"Paraolimpiada" minus "o" równa się "Paralimpiada"

"Paralimpiada" – to nowa nazwa igrzysk sportowców z niepełnosprawnościami, wcześniej zwanych "paraolimpiadami".
Skąd wzięła się taka zmiana, dlaczego usunięto z nazwy literę "o" i czy teraz naszych reprezentantów na igrzyskach w Paryżu mamy nazywać paralimpijczykami i paralimpijkami? 


Czytaj także: 


Trzy pazury zamiast kółek olimpijskich

- W światowym sporcie osób z niepełnosprawnościami następuje unifikacja nazewnictwa i logotypów. Musieliśmy ten standard zunifikować do obowiązującego poziomu - mówi Łukasz Szeliga, prezes Polskiego Komitetu Paralimpijskiego. - Igrzyska olimpijskie - to kółka olimpijskie, szeroko rozpoznawane na świecie. Igrzyska paralimpijskie - to trzy pazury: "wyżej, mocniej i dalej" oraz motto "Duch ruchu". MKOl od samego początku nie zgadzał się na używanie w nazwie tej imprezy członu "olympic". Brak zmiany groził nawet tym, że zostaniemy wykreśleni z listy członkowskiej Międzynarodowego Komitetu Paralimpijskiego (International Paralympic Committee - IPC), więc nie mieliśmy wyjścia - dodaje. 



Językoznawcy dziwią się zmianie

Nie brakuje opinii, że zmiana nazwy na Polski Komitet Paralimpijski nie jest najlepszym pomysłem. Zdaniem Rady Języka Polskiego nowa nazwa nie jest poprawna. 

- W języku angielskim, gdy w słowie spotykają się ze sobą dwie samogłoski - w tym przypadku "a" i "o" - to coś z tym trzeba zrobić. Nie wiadomo bowiem, jak je wymawiać - tłumaczy Michał Rusinek, językoznawca. - W języku polskim nie ma tego problemu. Zupełnie spokojnie moglibyśmy pozostać przy słowie "paraolimpiada". 

Podczas letnich igrzysk olimpijskich w Paryżu polscy sportowcy zdobyli 10 medali, w tym jeden złoty. Podczas zbliżających się igrzysk paralimpijskich w stolicy Francji liczymy na więcej miejsc na podium - niezależnie od tego, czy będą nas reprezentować paraolimpijczycy i paraolimpijki, czy też paralimpijczycy i paralimpijki. 


Polski Komitet Paralimpijski  Polski Komitet Paralimpijski

Posłuchaj

3:08
Igrzyska paralimpijskie, a nie paraolimpijskie (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Autor materiału: Paweł Pawlica
Data emisji: 20.08.2024
Godzina emisji: 7.16

dm/kmp

Polecane