Czy wspinaczka sportowa na czas stanie się nowym polskim sportem narodowym?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy wspinaczka sportowa na czas stanie się nowym polskim sportem narodowym?
Aleksandra Mirosław - mistrzyni olimpijska we wspinaczce sportowej na czas, Paryż 2024Foto: PAP/Adam Warżawa

Po sukcesie olimpijskim reprezentantek Polski na igrzyskach w Paryżu zanosi się na to, że znacznie wzrośnie zainteresowanie wspinaczką sportową na czas. Duża w tym zasługa Aleksandry Mirosław, która w pięknym stylu zdobyła olimpijskie złoto. Czy po "małyszomanii" i "stochomanii" czeka nas "mirosławomania", porównywalna z "igomanią"? 

  • Wspinaczka sportowa na czas polega na jak najszybszym pokonaniu niemal pionowej (odchylonej o 5 stopni od pionu), 15-metrowej ściany. Na ścianie są wytyczone dwie drogi, na których układ chwytów i stopni jest identyczny. Pojedyncza linia składa się z 20 chwytów i 11 stopni, zawsze ułożonych identycznie. 
  • Wspinaczka sportowa na czas zadebiutowała w programie olimpijskim podczas poprzednich igrzysk, w Tokio. Wtedy rozgrywana była jako jeden z trzech elementów trójboju, na który składały się też bouldering i prowadzenie.
  • Aktualny rekord świata we wspinaczce sportowej na czas wśród kobiet należy do Aleksandry Mirosław i wynosi 6,06 s. W Paryżu Polka dwukrotnie poprawiła własny rekord świata. W sumie ustanawiała rekordy świata 10 razy. Rekordzistą świata wśród mężczyzn jest Amerykanin Sam Watson (4,74 s). 

Reprezentanci Polski w środę wywalczyli pierwsze złoto podczas trwających w Paryżu igrzysk olimpijskich.
Dokonała tego Aleksandra Mirosław, zwyciężając we wspinaczce sportowej na czas. Polka w finale pokonała Chinkę Lijuan Deng. W pojedynku o brąz Aleksandra Kałucka wygrała z Indonezyjką Rajiah Sallsabillah.


Aleksandra Mirosław - zdjęcie z 2022 roku Aleksandra Mirosław - zdjęcie z 2022 roku

Fenomen Oli Mirosław

Aleksandra Mirosław w tej konkurencji wspinaczkowej dominuje na świecie od ładnych kilku lat. Jeszcze pod panieńskim nazwiskiem Rudzińska zdobywała medale najważniejszych imprez międzynarodowych. W swojej kolekcji ma pięć medali mistrzostw świata (w tym dwa złote), dwukrotnie była mistrzynią Europy, startowała też w igrzyskach w Tokio. Tam skończyło się na czwartym miejscu, ale tylko dlatego, że nie była tam rozgrywana konkurencja wspinaczki na czas, tylko wielobój wspinaczkowy. Teraz w końcu ma olimpijskie złoto, dodatkowo okraszone nowym rekordem świata: 6,06 s, ustanowionym także w Paryżu.


Czytaj także


Czy wspinaczka będzie nowym polskim sportem narodowym?

Dzięki sukcesom Oli Mirosław w Polsce znacznie wzrosła popularność wspinaczki sportowej. Teraz, po Paryżu, jest szansa, że wspinaczka sportowa na czas może się stać naszym nowym sportem narodowym.  

- Ola poświęciła temu medalowi całe swoje życie - mówi Magdalena Karaś z lubelskiego klubu Kotłownia. - Nawet zrezygnowała z pracy jaką wykonywała, była nauczycielem wychowania fizycznego - dodaje. 

- To, co dziewczyny zrobiły w Paryżu, jest niesamowite - mówi Paweł Żuk, instruktor boulderingu. - Zarówno Aleksandra Mirosław, jak i Aleksandra Kałucka to są niesamowite sportsmenki - dodaje.

 

Posłuchaj

2:51
Czy wspinaczka sportowa na czas stanie się nowym polskim sportem narodowym? (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Autor materiału: 
Bartosz Bielecki
Data emisji: 8.08.2024
Godziny emisji: 6.37

dm/kmp

Polecane