"Polskie kebaby" zagrożone. Turcy chcą zarejestrować tę potrawę jako danie tradycyjne
2024-08-07, 12:08 | aktualizacja 2024-08-07, 15:08
Międzynarodowa Federacja Donerów chce zastrzec tę potrawę jako tradycyjne tureckie danie. Do Komisji Europejskiej wpłynął wniosek w tej sprawie. Jeśli urzędnicy się do niego przychylą, to popularne danie uzyska podobny status jak hiszpańska szynka serrano lub włoska mozzarella i będzie mogło być przygotowywane tylko według ściśle określonej receptury.
- Kebab to tradycyjna turecka potrawa przygotowywana z mięsa baraniego, skrawanego z pionowego rożna, podawana z surówką warzywną i owczym serem.
- Określenie kebab obejmuje ponad dwadzieścia odmian tej potrawy (m.in. Iskender kebabi czy Adana kebabi)
- W Polsce w kebabach najczęściej zamiast baraniny używana jest jednak wołowina lub kurczak (niekiedy z dodatkiem baraniny). Zwykle jest przygotowywany w formie fast food - w picie, tortilli lub bułce z różnymi sosami.
Międzynarodowa Federacja Donerów (UDOFED) dąży do ochrony tradycyjnej receptury kebabu. Gdyby Komisji Europejskiej podjęła pozytywną decyzję w tej sprawie, mogłoby to mieć wpływ na dostępność różnych wariantów tego dania popularnych w Europie, w tym w Polsce. Wersje z kurczakiem, cielęciną lub wegetariańskie mogłyby zniknąć z menu lub być sprzedawane pod inną nawą niż kebab.
- Zajmujący "Tydzień Nudy" w Katowicach. Czy nudzą się tylko ludzie mało inteligentni?
- Taylor Swift w Warszawie - trzy koncerty na Narodowym zgromadziły tłumy fanek i fanów piosenkarki
- Chaos kontrolowany. Festiwal teatrów ulicznych w Edynburgu rozpoczęty
Turecki kebab pod ochroną
Wniosek przedstawiony Komisji Europejskiej przez Turków określa procedury tworzenia doner kebabów. Ściśle określa m.in. zasady krojenia mięsa na plasterki o grubości od 3 mm do 5 mm i marynowania go przez co najmniej dziesięć godzin w konkretnych ilościach soli, pieprzu, tymianku, posiekanej cebuli i jogurtu lub mleka.
- Ochrona prawna żywności regionalnej w Unii Europejskiej zapewniana jest przez system rozporządzeń unijnych - mówi Alan Dutkiewicz, ekspert do spraw prawa żywnościowego. - Te rozporządzenia od lat, coraz bardziej szczegółowo, regulują kwestie kwalifikacji różnych produktów i ułatwiają ich ochronę. To są tak zwane produkty z chronioną nazwą pochodzenia. Wśród nich znajduje się słynny polski oscypek - dodaje.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Autor relacji: Jacek Frentzel
Data emisji: 7.08.2024
Godziny emisji: 7.45
dm/wmkor