Reklama

reklama

Pisarz, który rozminął się z "Noblem" – 120. rocznica urodzin Witolda Gombrowicza

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pisarz, który rozminął się z "Noblem" – 120. rocznica urodzin Witolda Gombrowicza
120. rocznica urodzin Witolda GombrowiczaFoto: PAP/Photoshot

Maciej Wojtyszko opowiedział w audycji "W Antrakcie" o twórczości Witolda Gombrowicza oraz inscenizacjach teatralnych jego dramatów.

  • Witold Marian Gombrowicz urodził się 4 sierpnia 1904 roku w Małoszycach. Od 1939 roku przebywał na emigracji  do 1963 w Buenos Aires, od 1964 w Vence.
  • Jest autorem takich powieści, jak: "Ferdydurke" (1937), "Trans-Atlantyk" (1953), "Pornografia" (1960) i "Kosmos" (1965) oraz dramatów: "Iwona, księżniczka Burgunda" (1938) czy "Ślub" (1953).
  • Zmarł 24 lipca 1969 roku w Vence.

W audycji "W Antrakcie" rozmawialiśmy o wielkim prowokatorze, autokreatorze, legendzie polskiej literatury, jednym z najważniejszych pisarzy polskich XX wieku, najczęściej wystawianym na świecie polskim dramaturgu  Witoldzie Gombrowiczu, którego 120. rocznicę urodzin obchodzimy dzisiaj!

4 sierpnia 1904 roku w Małoszycach pod Opatowem przyszedł na świat Witold Gombrowicz, prozaik, dramaturg, eseista. Przyszedł i… odmienił literaturę. Po drodze rozminął się z "Noblem".

"Chyba tylko niewielu ludziom w kraju jestem znany z gruntownej lektury moich – trudnych dosyć i ekscentrycznych – utworów. Więcej jest takich, co o mnie zasłyszeli, i dla tych jestem przede wszystkim autorem... »gęby« i »pupy« – pod znakiem tych dwóch potężnych mitów wszedłem do piśmiennictwa polskiego"  to fragment ze "Wspomnień polskich" Witolda Gombrowicza.

Rocznica urodzin jest dobrą okazją, by wrócić do "trudnych dosyć i ekscentrycznych" utworów. By przyjrzeć się, jakie idee się za nimi kryją, jaką wizję świata, a przede wszystkim człowieka, przedstawia pisarz.




Gościem programu był reżyser teatralny i filmowy, pisarz, dramaturg i autor sztuk scenicznych Maciej Wojtyszko, który opowiedział o twórczości Witolda Gombrowicza i inscenizacjach teatralnych jego dramatów.


Czytaj także


 Gombrowicz jest bardzo ważną osobą w mojej biografii z wielu powodów - mówi Maciej Wojtyszko, reżyser, pisarz, autor sztuk scenicznych.  Najpierw ta "Ferdydurke", oglądana przez wszystkich licealistów, która załatwia im to, że nie muszą czytać książki. To było ważne przedstawienie. Myśmy z żoną ukradli wtedy z biblioteki pierwsze wydanie "Ferdydurke", aby zrobić adaptację. Gombrowicz był wtedy na pół zakazany. Potem jednak ruszyła ogromna fala jego popularności  dodaje.  


Posłuchaj

37:03
Maciej Wojtyszko o Witoldzie Gombrowiczu (Trójka / W Antrakcie)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: W Antrakcie
Prowadzą: Malwina KiepielMagda Kuydowicz
Gość: Maciej Wojtyszko (reżyser)
Data emisji: 3.08.2024
Godzina emisji: 16.07


dm 


Malwina Kiepiel i Magdalena Kuydowicz / wyd. Agnieszka Obszańska

Polecane