Czy wolność jest dla każdego? "To kwestia zdecydowania, czy chcemy po nią sięgnąć"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy wolność jest dla każdego? "To kwestia zdecydowania, czy chcemy po nią sięgnąć"
Kadr z dokumentu "W stronę słońca"Foto: mat prasowe

Nomadyzm, podróże, emigracja. To o tym opowiada film "W stronę słońca", który zachwycił publiczność Docs Against Gravity. O tym, skąd bierzemy siłę do ucieczki od teraźniejszości, w "Klubie Trójki" opowiadali podróżniczka Anna Żak oraz filozof i psycholog dr Krzysztof Skonieczny. Połączyliśmy się również z bohaterami filmu "W stronę słońca", rodziną Traczyków.

Kasia i Robert pewnego lipcowego dnia sprzedają dom oraz wszystko, co posiadają, żeby wraz z trojgiem dzieci ruszyć kamperem na wyprawę życia i móc budować głębsze więzi w rodzinie. Swoją podróż relacjonują w mediach społecznościowych jako The Big Five Family. Czy to będzie wspaniała przygoda, o której wielu z nas skrycie marzy? Jakie trudności i zachwyty czekają ich po drodze? Co odkryją o samych sobie, żyjąc nieustannie w trasie?

Wolność, którą zyskali, staje się prawdziwym testem dla rodziny. Napięcia w małżeństwie są nieodłączną częścią przemiany, jaką przechodzą rodzice. Dodatkowym wyzwaniem są dorastający w podróży chłopcy. Idealny film na lato, który pokochała publiczność festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Łączy najlepsze tradycje kina drogi z dokumentalną wrażliwością na relacje międzyludzkie. 

Źródło: Millennium Docs Against Gravity Film Festival/YouTube

Cena, jaką płacimy od wolność

- Wolność jest dla każdego. To kwestia zdecydowania, czy chcemy po nią sięgnąć - ocenia fotografka i podróżniczka Anna Żak. Z kolei filozof i psycholog Krzysztof Skonieczny podkreśla, że zależy o jakiej wolności myślimy. - Na pewno każdy jest w stanie znaleźć swój rodzaj wolności. A przynajmniej taki, który jest w stanie sobie wyobrazić i o niego walczyć - mówi gość "Klubu Trójki".

Podróż, jaką rozpoczynamy w poszukiwaniu wolności, ma swoją cenę. Wyjeżdżając zostawiamy bliskich i życie, które do tej pory prowadziliśmy. Jedziemy w nieznanym kierunku. - Za pierwszym razem jak wyjeżdżałam nie wiedziałam, co będzie się działo. Trwa to chwilę, zanim poczujemy tę wolność - mówi Anna Żak. - W związku z tym, że jeżdżę motocyklem, wolność to dla mnie ten przysłowiowy wiatr we włosach. Kiedy czuć zapach na polu, wiatr. Jadąc motocyklem mogę jechać w każdym kierunku, nie ma ograniczeń poza wizami. Mogę zdecydować, czy chcę jechać dalej - wymienia podróżniczka.

Czytaj także

Wolność, ale od czego?

- W kontekście filmu widać wyraźnie kilka punktów, od których bohaterowie chcą się uwolnić. Jest tam fragment dotyczących pierwszych świąt Bożego Narodzenia bez rozszerzonej rodziny - tłumaczy dr Krzysztof Skonieczny.

Tu pojawia się pojęcie eskapizmu, czyli ucieczka, oderwanie się od rzeczywistości i od problemów z nią związanych. Czy tym jest podróż, w którą wyruszyli bohaterowie filmu "W stronę słońca"? - Z eskapizmem jest ten problem, że mało kto używa go jako określenia pozytywnego, częściej to oskarżenie. (...) Wydaje mi się, że tego rodzaju podróż rodziny, która nie ucieka od pewnego rodzaju odpowiedzialności, nie jest do końca eskapistyczna. Nie próbuje uciekać od całości życia, tylko próbuje wyeliminować te elementy, które są bolesne i trudne, że nie da się w nich funkcjonować - komentuje psycholog.

"Ważne jest to, jak chcemy przeżyć nasze życie"

Pierwotny plan zakładał, że wyprawa Kasi i Roberta potrwa dwa lata. Tymczasem mija im już czwarty rok w podróży. - Ważne jest to, czego my sami chcemy, i jak chcemy przeżyć nasze życie. Które mamy tylko jedno; mamy ograniczoną ilość wschodów i zachodów słońca, dlaczego mamy spełniać oczekiwania innych, jeśli w naszych sercach jest coś innego - zaznacza Kasia na antenie radiowej Trójki. - Chcemy być blisko natury, być blisko z naszymi dziećmi. Chcemy pokazywać im życie takim, jakie jest, aby nauczyli się życia i przydatnych rzeczy - dodaje.

- Nie mamy tęsknoty do powrotu. Szczęśliwie przy okazji promocji filmu spędziliśmy cały maj w Polsce, więc nacieszyliśmy się rodziną i przyjaciółmi. Ale wracając do Kalifornii wspólnie doszliśmy do takich wniosków, że nie chcielibyśmy wracać do takiego życia, jakie prowadziliśmy wcześniej. Było ono super, ale jesteśmy do przodu i to, co nas spotyka, jest nie do przecenienia - zaznacza Robert.


Posłuchaj

50:01
Czy wolność jest dla każdego? "To kwestia zdecydowania, czy chcemy po nią sięgnąć" (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Goście: Anna Żak (podróżniczka, fotografka), dr Krzysztof Skonieczny (filozof i psycholog)
Data emisji: 25.07.2024
Godzina emisji: 20.07

qch

Polecane