Uwaga plażowicze, sinice w Bałtyku! Sprawdź, gdzie są zamknięte kąpieliska

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Uwaga plażowicze, sinice w Bałtyku! Sprawdź, gdzie są zamknięte kąpieliska
Zakwit sinic w morzu można rozpoznać m.in. po tym, że zmienia się kolor wodyFoto: shutterstock.com/Patryk Kosmider

Co może przeszkodzić w wypoczynku nad morzem? Niskie temperatury, burze, deszcz czy silne wiatry, ale też sinice, które występują m.in. w Bałtyku. W sezonie letnim, przy odpowiednich warunkach, te samożywne bakterie zaczynają kwitnąć, więc kąpiel w morzu staje się niemożliwa. Z tym właśnie problemem zmaga się od kilku dni część nadmorskich kąpielisk w Polsce. Dlaczego jednak sinice są tak niebezpieczne? I czy każda ich odmiana stwarza dla nas zagrożenie?

  • Sinice to drobne bakterie, które znajdziemy w toni wodnej, jak również w glebie czy na skałach.
  • Wiele ich gatunków występuje w Bałtyku przez cały rok. Niektóre jednak przy zakwicie mnożą się masowo, a przy okazji są toksyczne.

W ostatnich dniach ze względu na obecność sinic zamknięto dwa kąpieliska w województwie zachodniopomorskim. GIS wskazuje, że chodzi o Dziwnówek i Koszalin - aby zobaczyć interaktywną mapę kliknij TUTAJ.

Zakwit sinic oznacza, że bakterie masowo rozwijają się w danym miejscu. Można je wtedy zobaczyć gołym okiem. Najłatwiej poznać to m.in. po zmianie koloru wody. - Woda jest mętna, zielona, są na niej wyraźne smugi. Czasem ma też charakterystyczny zapach, przez niektórych nazywany trawiastym. Zawsze jednak zakwit sinic jest niebezpieczny dla środowiska. A tym bardziej zakwit tych toksycznych odmian - tłumaczy dr Justyna Kobos, biolożka z Uniwersytetu Gdańskiego.

Aby sinice się rozmnażały, potrzebują do tego odpowiedniej temperatury. Wbrew pozorom nie są do tego potrzebne upały. - Mówimy o temperaturze wody powyżej 17, 18 stopni Celsjusza - zaznacza gościni radiowej Trójki i podkreśla, że najczęściej sinice namnażają się na Bałtyku Centralnym. - U nas one pojawiają się lokalnie, namnażają się zwłaszcza w strefie Zatoki Gdańskiej, albo są przypychane falowaniem. Stąd też mogą pojawić się bardzo szybko.

Czytaj także

Czy sinice są szkodliwe?

- Niestety w Bałtyku najczęściej masowo występują te sinice, które mogą produkować toksyny. Zwłaszcza jeden gatunek: nodularia spumigena. (...) Trzeba pamiętać, że ona pojawia się nie tylko u naszego wybrzeża, a w całym Bałtyku. Dla nas największym problemem jest, jeżeli te organizmy są w strefie brzegowej - dodaje ekspertka. Co ważne, nasze morze jest wyjątkowe w porównaniu do innych wód morskich. Ze względu na niewielkie zasolenie tylko w Bałtyku zakwity toksycznych sinic występują na taką skalę.

Toksyny produkowane przez niektóre sinice, w tym gatunek wspomniany przez rozmówczynię Piotra Łodeja, są natomiast bardzo szkodliwe dla człowieka. Kąpiel w zanieczyszczonej w ten sposób wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Zazwyczaj zakwit sinic trwa kilka dni. Wszystko zależy jednak od warunków pogodowych. - Pojawiają się też w godzinach 10.00-12.00, rano ich jeszcze nie ma. A potem przychodzi burza, woda się miesza i ich nie ma. Wszystko zależy od tego, czy warunki pogodowe i kierunek wiatru sprawią, czy sinice znów się pojawią na wybrzeżu. Czasami się zdarza, że w trakcie całego sezonu kąpieliska są zamknięte tylko przez dwa, trzy dni - zaznacza ekspertka.


Posłuchaj

10:44
Uwaga plażowicze - sinice w Bałtyku zaczęły kwitnąć! Co to oznacza? (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej 
Gość: dr Justyna Kobos (Uniwersytet Gdański)
Data emisji: 17.07.2024
Godzina emisji: 

qch

Polecane