Zegary wieżowe: centralny punkt miasta, zabytkowy powód do dumy i chwały
2024-07-13, 13:07 | aktualizacja 2024-07-13, 14:07
Zegary na wieży ratuszowej kiedyś stanowiły centralny punkt miasta, wyznaczały rytm jego życia. Ozdabiane, wyposażane w coraz więcej funkcji, stanowiły obiekt dumy rady miejskiej i mieszkańców. A dzisiaj są symbolem, ciekawostką, atrakcją turystyczną.
- Jednym z najbardziej znanych i charakterystycznych zegarów miejskich w Polsce jest ten w Poznaniu. Codziennie, punktualnie o godz. 12 i 15 nad zegarem pojawiają się dwa trykające się koziołki.
- Czeska Praga szczyci się pochodzącym z 1410 roku zegarem astronomicznym zwanym "praski Orloj". Pełni on trzy funkcje: astronomiczną (ukazuje położenie ciał niebieskich), kalendarzową (wskazuje miesiące) oraz animacyjną (prezentuje ruchome figurki).
Czas i prestiż
– Jeśli chodzi o zegary miejskie, dostępne dla wszystkich, to pełniły one dwie funkcje: odmierzały czas i miały podkreślać prestiż. Przygotowanie takiego zegara było niesłychanie skomplikowane, wiele wysiłku wymagało przygotowanie mechanizmu odmierzającego czas – tłumaczy Agnieszka Dąbrowska, kuratorka Gabinetu Zegarów w Muzeum Warszawy. – Natomiast pomysł, aranżacja plastyczna i działanie tego teatru figuralnego, który tym zegarom towarzyszył, to była zupełnie osobna sprawa. Często jest to oryginalne, charakterystyczne dla danego miejsca. Bardzo przemyślane, odwołujące się do wydarzeń z kultury, literatury, religii i astronomii. To są całe, erudycyjne programy, które przy okazji wybijania czasu też są prezentowane – wskazuje.
– Było to szalenie efektowne, rodzaj teatru dostępnego dla wszystkich mieszkańców miasta i gości – dodaje.
Praski Orloj
Znajdujący się na wieży ratusza staromiejskiego w czeskiej Pradze zegar astronomiczny należy do najbardziej znanych i najstarszych tego typu urządzeń na świecie. Został skonstruowany w roku 1410 przez zegarmistrza Mikołaja z Kadania i matematyka prof. Jana Sindla. Ma 24-godzinnę tarczę, na której można odczytać bieżący czas i 12 medalionów symbolizujących miesiące. Urządzenie wskazuje także położenie ciał niebieskich.
Jest jeszcze jedna funkcja: – O pełnej godzinie dwa okienka nad tarczą "praskiego Orloja" się otwierają i zachwyceni turyści mogą zobaczyć pojawiających się kolejno apostołów. Krótkie przedstawienie kończy się pianiem koguta – opisuje najbardziej spektakularny element działania zegara Wojciech Stobba, korespondent Polskiego Radia w Pradze.
Przeczytaj także:
- Rzadki, inkrustowany miecz wyłowiono z Wisły we Włocławku. Pochodzi z X wieku i należał do wikinga
- Podaje nam datę i godzinę już od 85 lat. Zegarynka nadal istnieje i ma się dobrze
- Jak mierzono czas w przeszłości?
- Jak dokładne są nasze zegarki?
Poznańskie koziołki
Poznańskie koziołki mają o wiele krótszą historię niż zegar w Pradze: powstały w 1551 roku, ale po ponad 100 latach spłonęły po uderzeniu pioruna. Odbudowane zostały dopiero w roku 1912, a po wojennych zniszczeniach kolejny raz w roku 1954. Jednak za każdym razem pojawienie się trykających koziołków budzi entuzjazm u oczekujących na ten moment turystów, ale i Poznaniaków. A wstrzymanie ich działania – przynosi rozczarowanie.
Dlatego od 12 maja, kiedy awaria unieruchomiła mechanizm koziołków, wszyscy z niecierpliwością oczekiwali na ich ponowne uruchomienie. Co już na szczęście nastąpiło.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Michał Matus
Autor materiału reporterskiego: Stanisław Perzyna
Data emisji: 13.07.2024
Godzina emisji: 7.28
pr/wmkor