Minister kultury: trzeba uniezależnić media publiczne od sytuacji w KRRiT

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Posłuchaj

Hanna Wróblewska o finansowaniu mediów publicznych i nowej ustawie medialnej (Bez Uników/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

- Będziemy poszukiwać wspólnych rozwiązań rządowych, Ministerstwa Kultury, ministra finansów, tak długo, jak będzie trzeba, póki nie zostanie wypracowany system, który uniezależni media publiczne od tej sytuacji - powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia minister kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska, odnosząc się do blokowania środków dla mediów publicznych przez KRRiT.

Hanna Wróblewska w radiowej Trójce mówiła o zmianach ustawy o mediach publicznych. Obecnie trwają konsultacje propozycji rządowej.

- To, co położyliśmy na stole, to założenia do ustawy, a nie ustawa. Są oparte częściowo na europejskim akcie wolności mediów, gdzie jest podkreślone, że media powinny mieć stabilne finansowanie. Proponujemy, by było to finansowanie z budżetu państwa, dlatego że tak czy inaczej media były finansowane z budżetu. Chcielibyśmy uniezależnić media, utransparentnić proces ich finansowania - powiedziała Hanna Wróblewska.

Minister Wróblewska: uznaniowość Świrskiego ma wpływ na media publiczne

Mówiąc o blokowaniu środków dla mediów publicznych przez KRRiT, minister zaznaczyła, że kluczowym problemem jest uznaniowość decyzji przewodniczącego KRRiT.

- Coś się ruszyło, nie jestem fanką prezesa Świrskiego, natomiast otrzymałam informację, że trzy inne radia otrzymały wpłaty z abonamentu. Z jednej strony to cieszy, z drugiej pokazuje, jak bardzo uznaniowość prezesa KRRiT ma wpływ na media publiczne - stwierdziła.

- Będziemy poszukiwać wspólnych rozwiązań rządowych, Ministerstwa Kultury, ministra finansów, tak długo, jak będzie trzeba, póki nie zostanie wypracowany system, który uniezależni media publiczne od tej sytuacji - dodała minister.

Zmiany w KRRiT

Decyzje przewodniczącego Macieja Świrskiego skłoniły koalicję rządową do wniesienia do Sejmu wniosku o postawienie go przed Trybunałem Stanu. Maciej Świrski twierdzi, że jest to próba zastraszenia KRRiT oraz jego jako przewodniczącego.

- Sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zostało odrzucone przez Sejm i Senat. Czekamy na prezydenta, mam nadzieję, że też go nie zatwierdzi - powiedziała szefowa MKiDN.

Ministerstwo, pracując nad założeniami nowej ustawy medialnej, proponuje zmianę w działaniu KRRiT. Jej członkami ma być dziewięć osób, ekspertów, powoływanych przez Sejm, Senat i prezydenta.


Posłuchaj

32:27
Hanna Wróblewska o finansowaniu mediów publicznych i nowej ustawie medialnej (Bez uników/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Audycja: Bez Uników
Prowadząca: Renata Grochal
Gość: Hanna Wróblewska (szefowa MKiDN)
Data emisji: 12.07.2024
Godzina emisji: 8.13

pg,PR3

kmp

Polecane