Wakacje na haju. Narkotykowe eksperymenty młodzieży. Na co zwracać uwagę?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wakacje na haju. Narkotykowe eksperymenty młodzieży. Na co zwracać uwagę?
W wakacje młodzież ma większą skłonność do ryzykownych zachowańFoto: Shutterstock/Peter Gudella

Wakacje to czas, kiedy młodzi ludzie są szczególnie skłonni do eksperymentowania z substancjami odurzającymi. Jak ich uchronić przed zgubnymi skutkami takich eksperymentów? Najlepiej w ogóle do nich nie dopuścić, a jeśli już się to stanie i zauważymy groźne symptomy, nie należy wahać się z wezwaniem karetki.

  • Najpopularniejsze narkotyki wśród młodzieży to marihuana i amfetamina, ale coraz więcej jest też na rynku substancji pochodzenia chemicznego.
  • Zwężone źrenice i nietypowe zachowanie – to jedne z sygnałów ostrzegawczych mówiących, że mogło dojść do zażycia niedozwolonych substancji.
  • Używanie narkotyków w Polsce nie jest karalne. Karze podlega ich dystrybucja.

W wakacje wielu młodym ludziom puszczają hamulce, a ich ochota na spróbowanie czegoś niedozwolonego jest szczególnie wysoka. Duża odpowiedzialność spoczywa w tym okresie nie tylko na rodzicach, którzy powinni zachować zdwojoną czujność względem swoich pociech.

– Apelujemy również do osób, które sprawują opiekę nad dziećmi i młodzieżą w czasie wyjazdów, aby zwracali uwagę na zachowania dziecka, które jest pod ich opieką – uczula szef Sanepidu dr Paweł Grzesiowski.  

Problem dotyczy szczególnie nastolatków, którzy często pozostają pod wpływem swojej grupy rówieśniczej. – To naturalna faza rozwojowa, ale ta grupa może mieć niedobry wpływ na poszczególne jednostki. Dlatego dobrze, gdyby rodzice próbowali przynajmniej monitorować, z kim i w jakich okolicznościach przebywają ich dzieci – mówi Tomasz Harasimowicz, terapeuta uzależnień. 

Sygnały ostrzegawcze

Jakie sygnały powinny wywoływać zaniepokojenie rodziców i opiekunów? Należą do nich zwężone źrenice u dziecka, a także rzadkie mruganie, suchość w ustach, bardzo mocno przekrwione oczy lub nadmiernie zaczerwieniona skóra. Wszystko to może być efektem działania niedozwolonych substancji. Na użycie narkotyków może też wskazywać nietypowe zachowanie – nadmierna ospałość, wesołość czy agresja.

Różne sposoby działania narkotyków Różne sposoby działania narkotyków

Jest w czym wybierać

Lista niebezpiecznych substancji, z jakimi mogą się zetknąć młodzi ludzie, jest długa. Na jej szczycie wciąż znajdują się marihuana i amfetamina. – Natomiast coraz większy udział w rynku mają narkotyki syntetyczne, pochodne grupy katynonów, popularne wśród młodzieży mefedron i jego pochodne, ale także syntetyczne kanabinoidy, czyli substancje, które w przyrodzie występują w konopiach innych niż włókniste i są syntetyzowane w laboratoriach w sposób sztuczny – wylicza podinspektor Paweł Rajkiewicz, szef wydziału do walki z przestępczością narkotykową w Komendzie Głównej Policji. 

Niestety, ta lista jest o wiele dłuższa za sprawą tzw. dopalaczy. Na ich rynku trwa nieustanny wyścig między organami ścigania a przestępcami, którzy produkują te substancje. Wystarczy bowiem zmienić nieznacznie strukturę chemiczną jakiegoś środka, aby wypadł on z rejestru zakazanych substancji.

Zażywanie niekaralne

Znakiem czasów są też nowe kanał dystrybucji narkotyków. – Tutaj przestępczość podąża za trendami naszego życia i coraz częściej obserwujemy dystrybucję z wykorzystaniem przesyłek kurierskich, portali społecznościowych czy komunikatorów internetowych – mówi podinspektor Rajkiewicz.

Jeśli, mimo wszystko, dziecko lub nastolatek zażyje groźną substancję i poczuje się źle lub, co gorsza, straci przytomność, dorośli nie powinni wahać się z wzywaniem karetki. – Osoba, która używa substancji odurzających, w Polsce nie podlega karze. Podlega karze ta osoba, która zapewnia do tego dostęp, a więc tutaj nie mamy do czynienia z zagrożeniem odpowiedzialnością prawną – przypomina dr Grzesiowski.


Posłuchaj

3:26
Narkotykowe eksperymenty młodzieży (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski 
Autor materiału: Kuba Witkowski
Data emisji: 11.07.2024
Godzina emisji: 6.38

kc/wmkor

 

Polecane