Opaska monitorująca nastrój. Wynalazek absolwentów Politechniki Warszawskiej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Opaska monitorująca nastrój. Wynalazek absolwentów Politechniki Warszawskiej
Absolwenci Politechniki Warszawskiej stworzyli prototyp opaski monitorującej nastrój. Foto: shutterstock / Fahroni

Zespół młodych naukowców, absolwentów Politechniki Warszawskiej, pracuje nad opracowaniem opaski na nadgarstek i aplikacji do monitorowania stanu emocjonalnego. Opaska ma pozwolić uświadomienia sobie, jak nasze ciało reaguje na mikrostresy i jakie konsekwencje mogą one powodować. O takiej opasce monitorującej system W wakacyjnym cyklu Moniki Suszek "Piknik Naukowy" opowiadaliśmy właśnie o takiej opasce monitorującej nasz nastrój.  

  • Mikrostresy, czyli krótkie, stresujące chwile w pracy lub w życiu prywatnym są nieodłączną częścią współczesnego życia.
  • W codziennym funkcjonowaniu przyzwyczailiśmy się do różnego rodzaju mikrostresów i często w ogóle ich nie zauważamy.
  • Kumulacja mikrostresów może powodować uczucie przytłoczenia i być przyczyną powstania stanów lękowych czy depresji. 

Natłok rożnego rodzaju obowiązków, szybkie tempo życia i presja osiągania jak najlepszych rezultatów naszego działania... Te zjawiska towarzyszą nam każdego dnia. Nie zawsze jest to wielki stres - najczęściej jest to niewielkie napięcie, tzw. mikrostres, który występuje jako reakcja organizmu na niewielkie wyzwania. Często odnosimy wrażenie, że takie chwilowe zdenerwowania szybko mijają i nie odbijają się na naszym stanie psychiczny, Jednak wcale tak nie jest. 
Kumulacja mikrostresów

Narastająca liczba mikrostresów w dłuższym okresie powoduje, że ich natężenie z czasem narasta i może przejść w stan przewlekły, który będzie negatywnie rzutował na nasz nastrój i zdrowie.

- Mikrostresy to coś, co może zmieniać nie tylko komfort naszego życia, ale też wplywać na zdrowie i długość życia - mówi Marek Posobkiewicz, dr nauk medycznych. - Wyobraźmy sobie, że na jakąś skalę spadnie tona wody. Wtedy, tak jak w przypadku dużego stresu może się nic nie stać. Jednak gdy przez dłuższy czas regularnie w to samo miejsce spadają krople wody, może to drążyć skałę. I właśnie tak działają mikrostresy - tłumaczy. 


Czytaj także


Opaska monitorująca nastrój

Do sportowych opasek już zdążyliśmy się przyzwyczaić. Monitorują one m.in. nasza aktywności, pozwalają zaplanować trening, mierzą tętno, zużyte kalorie i alarmują o przeciążeniach organizmu. Czy w ten sam sposób można monitorować nasz nastrój? Z pomocą może przyjść odpowiednia opaska do monitorowania naszego stanu emocjonalnego i związana z nią aplikacja. Protoptyp takiego urządzenia opracowali absolwenci Politechniki Warszawskiej. 

- Nasz prototyp takiego urządzenia nie jest jeszcze gotowy do użytku komercyjnego - mówi Piotr Stajula, jeden z twórców opaski. - Docelowo będzie to opaska podobna do zegarka. Będzie mierzyła nieco inne parametry niż opaski fitnessowe. Skupiamy się tu na impedancji skóry, odzwierciedlającej pracę naszego układu autonomicznego. Na tej podstawie jesteśmy określić poszczególne emocje jak i nasz ogólny dobrostan - dodaje. 


Posłuchaj

4:43
"Piknik Naukowy" - Opaska monitorująca nastrój (Dobrego Dnia! / Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Dobrego Dnia!
Prowadzi: Maciej Jankowski 
Cykl: "Piknik Naukowy"
Autorka cyklu: 
Monika Suszek
Data emisji: 4.07.2024
Godzina emisji: 10.33

dm 

Polecane