Debata na temat kultury alternatywnej na festiwalu "Wschód Kultury - Inne Brzmienia"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Debata na temat kultury alternatywnej na festiwalu "Wschód Kultury - Inne Brzmienia"
Agnieszka ObszańskaFoto: Polskie Radio

Czym jest kultura alternatywna? Wobec czego dziś się buntujemy? Jak tworzyć festiwal, koncertować, wydawać albumy na własnych zasadach? O tym m.in. rozmawialiśmy w trakcie debaty towarzyszącej festiwalowi "Wschód Kultury - Inne Brzmienia" w Lublinie.

Fotografie Grażyny Rutowskiej, ikony fotoreportażu lat 70., rodzinna wystawa "strasznych" ilustracji Dominiki Czerniak-Chojnackiej, wyjątkowe projekty okładek książek z serii "Wschodni Express" oraz wizualna dokumentacja polskich śladów w ciekawej historii legendarnej angielskiej wytwórni płytowej On-U Sound Records – to propozycje dla fanów i fanek sztuk wizualnych towarzyszące tegorocznemu festiwalowi Wschód Kultury – Inne Brzmienia.


Czytaj także: 
Muzyka bez granic – debata Michała Nogasia podczas festiwalu Wschód Kultury


Wydarzenie odbywa się w Lublinie w dniach 27-30 czerwca 2024 roku i jest to 17. edycja organizowanych przez Warsztaty Kultury lubelskich Innych Brzmień i 11. w ramach Wschodu Kultury, czyli projektu realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przez trzy miasta wschodniej Polski: Lublin, Białystok i Rzeszów.

Debatę o kulturze alternatywnej poprowadziła obecna na festiwalu "Wschód Kultury - Inne Brzmienia" w Lublinie Agnieszka Obszańska

- Muzyka alternatywna powstaje z potrzeby serca - mówi Michał Hajduk, promotor muzyki alternatywnej. - Także ludzie, którzy zajmują się promocja tej muzyki, działają z silnym poczuciem misji. Mogę to odnieść również do siebie, kiedy robiłem muzykę alternatywną oraz w czasach gdy przeszedłem na drugą stronę płotu i działałem w sektorze publicznym. To poczucie misji to chęć dzielenia się z innymi tym, co najlepsze. W tym sektorze nie do końca chodzi o pieniądze. Są one ważne, ale są gdzieś na trzecim miejscu, a na pierwszym jest serce - kontynuuje.  

- Etos alternatywy to pewnego rodzaju otwartość, radość z grania, radość z tego, że jesteśmy razem i że robimy coś, co jest autentyczne, szczere i nas wyraża - mówi Aleksandra Trzaska, założycielka wytwórni płytowej Kilogram Records. 

- Dla mnie alternatywa to przede wszystkim wybór - mówi Agnieszka Wojciechowska, dyrektorka programowa festiwalu Wschód Kultury. - To możliwość, że można się od czegoś odbić, stanąć w opozycji, wyrazić własne zdanie, pokazać inne możliwości niż te, do których jesteśmy przyzwyczajeni - dodaje. 

Posłuchaj

44:32
Debata na temat kultury alternatywnej na Festiwalu "Wschód Kultury - Inne Brzmienia" (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Debata na temat kultury alternatywnej 
Prowadzi: Agnieszka Obszańska    
Goście: Aleksandra Trzaska (założycielka wytwórni płytowej Kilogram Records), Michał Hajduk (promotor muzyki alternatywnej, Instytut im. Adama Mickiewicza), Agnieszka Wojciechowska (dyrektorka programowa festiwalu Wschód Kultury)
Data emisji: 29.06.2024   
Godzina emisji: 16.07

qch/dm/mat. promocyjne/wmkor


Polecane