Słuchowisko "Siostra Hioba" z nagrodą Grand Prix Festiwalu "Dwa Teatry" Sopot 2024

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Słuchowisko "Siostra Hioba" z nagrodą Grand Prix Festiwalu "Dwa Teatry" Sopot 2024
Gala finałowa Festiwalu "Dwa Teatry" Sopot 2024Foto: TVP Kultura

Słuchowisko "Siostra Hioba" Marty Rebzdy w reżyserii Waldemara Modestowicza zdobyło Grand Prix XXIII Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2024”, dla najlepszego utworu w kategorii słuchowisk. Wielkimi Nagrodami Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej uhonorowani zostali Joanna Szczepkowska i Adam Ferency. Honorową nagrodą dla producenta słuchowisk wyróżniono Program 1 Polskiego Radia.

  • W konkursie o to najlepsze w tym roku jury zakwalifikowało 16 słuchowisk radiowych.
  • Jury brało pod uwagę tylko te słuchowiska, które swoją premierę na antenach radiowych miały w ubiegłym roku.
  • Wśród konkursowych słuchowisk były produkcje realizowane przez Program 1 Polskiego Radia, Program 2 i Program 3, ale także słuchowiska rozgłośni regionalnych – Radia Białystok, Radia Kraków , Radia Dla Ciebie i Radia Rzeszów.
  • Festiwal „Dwa Teatry” to jedna z najważniejszych imprez kulturalnych w kraju i największe święto radiowego i telewizyjnego teatru. Tegoroczna edycja odbywała się w Sopocie, trwała od 22 czerwca do 24 czerwca 2024.


Przez trzy festiwalowe dni wszystkie słuchowiska prezentowane były publiczności w kinowej atmosferze. Poprzedzone i zakończone były dyskusją z ich twórcami.

Ale to jury, w składzie – Amna Wieczur, Dorota Landowska, Malina Prześluga, Joanna Bachura-Wojtasik i Piotr Salaber – wybrali to najlepsze.

Słuchowisko "Siostra Hioba" zdobywcą Grand Prix 

Ta najważniejsza nagroda - Grand Prix Festiwalu „Dwa Teatry” Sopot 2024 - trafiła do rąk twórców słuchowiska „Siostra Hioba”.

Posłuchaj

53:56
"Siostra Hioba" słuchowisko Marty Rebzdy w reżyserii Waldemara Modestowicza
+
Dodaj do playlisty
+

Nagrody otrzymali – za tekst – Marta Rebzda, za reżyserię – Waldemar Modestowcz, za realizację akustyczną – Maciej Kubera, a za tytułową rolę aktorską – Anna Dereszowska.

Grand Prix Festiwalu "Dwa Teatry" Sopot 2024 dla słuchowiska "Siostra Hioba"Grand Prix Festiwalu "Dwa Teatry" Sopot 2024 dla słuchowiska "Siostra Hioba"/ for. TVP Kultura

"Siostra Hioba" to słuchowisko Marty Rebzdy. Początkowo miała to być opowieść o Cezarym Filozofie, koledze Grzegorza Przemyka. Obaj w 1983 roku świętowali na warszawskim placu Zamkowym zdanie matury, obaj zostali zatrzymani i przewiezieni na komisariat MO przy ulicy Jezuickiej. To Cezary Filozof był świadkiem śmiertelnego pobicia Przemyka i choć SB próbowała go skłonić do zmiany zeznań, nigdy nie uległ.

Ostatecznie powstała opowieść o Barbarze Sadowskiej, mamie Grzegorza Przemyka. Opowieść o niezwykle silnej, a jednocześnie kruchej kobiecie. O jej bólu, poczuciu niesprawiedliwości i ogromnej rozpaczy. Słuchowisko powstało dzięki pomocy Cezarego Łazarewicza, autora książki "Żeby nie było śladów".

W obsadzie słuchowiska obok Anny Dereszowskiej wystąpili także: Adam Ferency, Wiktor Zborowski i Mariusz Bonaszewski. Słuchowisko zostało wyemitowane 6 grudnia 2023 roku na antenie Programu 1 Polskiego Radia.

Nagranie słuchowiska "Siostra Hioba". Na zdjęciu Anna Dereszowska i Piotr Moss Nagranie słuchowiska "Siostra Hioba". Na zdjęciu Anna Dereszowska i Piotr Moss/ fot. Krzysztof Świeżak/PR

Nagrody Festiwalu to także uhonorowanie najlepszego reżysera. To również nagrody za scenariusz, adaptację, muzykę i opracowanie muzyczne, realizację akustyczną oraz nagrody za najlepsze kobiece i męskie role teatralne.

Słuchowisko "Ci" z nagrodą dla reżysera Macieja Wiktora

Nagroda za reżyserię w tym roku trafiła do rąk Macieja Wiktora z słuchowisko „Ci” Patrycji Babickiej, zgłoszone przez Radio Kraków. Słuchowisko oparte jest na prawdziwych wydarzeniach, głośnej zbrodni w Szczucinie, gdzie w 1998 roku została zamordowana siedemnastoletnia dziewczyna.

nagroda za reżyserię dla Maciej Wiktora za słuchowisko "Ci" Nagroda za reżyserię dla Maciej Wiktora za słuchowisko "Ci"/ for. TVP Kultura

Tomasz Man z nagrodą za scenariusz oryginalny

Nagrodę za scenariusz oryginalny słuchowiska otrzymał Tomasz Man - za słuchowisko „Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz”, ale także za słuchowisko „Mała piętnastka”. Słuchowiska zostały zgłoszone przez Program 3 i Program 1 Polskiego Radia. 

To pierwsze to rozpisany na dwa żeńskie głosy dramat rodziny rozbitej przez przywódcę sekty. A reżyser analizuje najprostszy schemat uwiedzenia młodej kobiety przez przestępcze ugrupowanie.

„Mała piętnastka” jest próbą odtworzenia wydarzeń z 1948 roku, gdy na jeziorze Gardno, nieopodal Słupska doszło do największej tragedii w całej historii polskiego harcerstwa – podczas wycieczki na łódkach zginęło 21 dziewczynek i cztery osoby dorosłe.

Nagroda dla Tomasza Mana za oryginalny scenariusz słuchowiska „Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz”, ale także za słuchowisko „Mała piętnastka”. Nagroda dla Tomasza Mana za oryginalny scenariusz słuchowiska „Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz”, ale także za słuchowisko „Mała piętnastka”/ fot. TVP Kultura

Tadeusz Kabicz otrzymał nagrodę za scenariusz będący adaptacją. Wyróżniono jego słuchowisko „Kroki”, na podstawie dramatu Antonia Alamo. Bohaterami sztuki są dwa karaluchy (a właściwie dwie karaluszyce) oraz dwie istoty ludzkie (matka i córka). Słuchowisko swoją premierę miało 10 czerwca 2023 roku na antenie Programu 1.

Tadeusz Kabicz z nagrodą za scenariusz będący adaptacją za słuchowisko "Kroki"Tadeusz Kabicz z nagrodą za scenariusz będący adaptacją za słuchowisko "Kroki"/ for. TVP Kultura

Michał Zdunik i Cezary Reinert z nagrodą za muzykę oryginalną lub opracowanie muzyczne

Nagroda za muzykę oryginalną lub opracowanie muzyczne trafiła do rąk dwóch twórców – Michała Zdunika za muzykę do słuchowiska „Głosy Ciemności” czyli podróż do świata wybitnego artysty Jerzego Nowosielskiego. To słuchowisko zostało zrealizowane i zgłoszone przez Radio Białystok.

"Dwa Teatry 2024". Michał Zdunik: odbiór słuchowiska w takich warunkach może być odświeżający

Drugą statuetkę otrzymał Cezary Reinert za muzykę do „Małej piętnastki” z Programu 1.

Nagroda za realizację akustyczną otrzymał Wojciech Gruszka – za realizację słuchowiska „Ci” w reżyserii Macieja Wiktora. Słuchowisko zostało zgłoszone przez Radio Kraków.


Zostały wręczone też dwie nagrody, dla dwóch najlepszych aktorek.
Za najlepszą rolę kobiecą jury festiwalu nagrodzono Annę Seniuk – za rolę Matki w słuchowisku „Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz” w reżyserii Tomasza Mana oraz Olgę Sarzyńską za rolę Córki w tym samym słuchowisku.

Posłuchaj rozmowy z twórcami słuchowiska "Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz" w Programie 3

Statuetka za najlepszą rolę męską trafiła do rąk Mariusza Bonaszewskiego za rolę w słuchowisku wyreżyserowanym przez Tomasza Mana - „Mała piętnastka”.

Mariusz Bonaszewski ze statuetką za najlepszą rolę męską za rolę w słuchowisku ?Mała piętnastka"Mariusz Bonaszewski ze statuetką za najlepszą rolę męską za rolę w słuchowisku "Mała piętnastka"/ fot. TVP Kultura

Nagroda aktorską za drugoplanową rolę kobiecą trafiła do Sary Lityńskiej za rolę Antonii w słuchowisku „Godzien litości”, którego fabuła opiera się na dość typowej intrydze - ojciec chce wydać córkę za mąż za właściwego – jego zdaniem – mężczyznę, młoda kobieta kocha jednak innego. Słuchowisko zostało wyreżyserowane prze Jarosława Tumidajskiego, a zgłoszone przez Program II Polskiego Radia.

Sara Lityńska z nagrodą za drugoplanową rolę kobiecą w słuchowisku "Godzien litości"Sara Lityńska z nagrodą za drugoplanową rolę kobiecą w słuchowisku "Godzien litości"/ for. TVP Kultura

Nagrodę publiczności zdobyło słuchowisko „Kroki” na podstawie dramatu Antonia Alamo, w adaptacji i reżyserii Tadeusza Kabicza.

Jadwiga Jankowska-Cieślak i Wiktoria GorodeckajaJadwiga Jankowska-Cieślak i Wiktoria Gorodeckaja/ fot. Przemysław Chmielewski/PR
 
 
 
W kategorii słuchowisk dla dzieci i młodzieży Grand Prix dla najlepszego utworu otrzymali twórcy słuchowiska „Co trzeba zabrać na wędrówkę”. Jury nagrodziło - Małgorzatę Czerwień - za tekst, Janusza Kukułę - za reżyserię, Andrzej Brzoskę - za realizację akustyczną, Piotra Skotnickiego - za muzykę.

Posłuchaj

28:13
Słuchowisko "Co trzeba zabrać na wędrówkę" w reżyserii Janusza Kukuły
+
Dodaj do playlisty
+

 

Nagrodę aktorską za rolę kobiecą przyznano Klaudii Komosińskiej za rolę Alusi w słuchowisku „Baśń o dziewczynce, która zgubiła niebo” w reż. Doroty Sokołowskiej. Nagrodą aktorską za rolę męską uhonorowany został Robert Jarociński za rolę Kota w słuchowisku „Alicja w krainie Umysłu” w reżyserii Wojciecha Urbańskiego. Słuchowiska zostały zgłoszone przez Polskie Radio Dzieciom.

posłuchaj wszystkich konkursowych słuchowisk dla dzieci 


PEŁNA LISTA NAGRODZONYCH

Jury przyznało nagrody:

  • Maciejowi Wiktorowi za reżyserię słuchowiska „Ci” Patrycji Babickiej,
  • Tomasz Manowi za scenariusz oryginalny słuchowiska „Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz” oraz „Mała piętnastka” reżyserowanego przez Tomasza Mana,
  • Tadeuszowi Kabiczowi  za scenariusz będący adaptacją - słuchowisko „Kroki” również w jego reżyserii,
  • Michałowi Zdunikowi za muzykę oryginalną i opracowanie muzyczne do słuchowiska „Głosy ciemności” w reżyserii M. Zdunika oraz Cezaremu Reinertowi za muzykę oryginalną i opracowanie muzyczne do słuchowiska „Mała piętnastka” w reż. T. Mana,
  • Wojciechowi Gruszce za realizację słuchowiska „Ci” w reżyserii Macieja Wiktora,
  • Nagrodę aktorską za rolę kobiecą - Annie Seniuk za rolę Matki oraz Oldze Sarzyńskiej za rolę Córki w słuchowisku „Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz” w reżyserii T. Mana,
  • Nagrodę aktorską za rolę męską - Mariuszowi Bonaszewskiemu za rolę w słuchowisku „Mała piętnastka” w reżyserii T. Mana,
  • Nagrodę aktorską za drugoplanową rolę kobiecą Sarze Lityńskej za rolę Antoni w słuchowisku „Godzien Litości” w reż. J. Tumidajskiego,
  • Nagrodę aktorską za drugoplanową rolę męską - Piotrowi Adamczykowi za rolę Fryzjera Bonifacego w słuchowisku „Cudowne przygody Pana Pinzla Rudego” w reż. Aleksandry Głogowskiej.

 

Nagrodę Honorową im. Krzysztofa Zaleskiego za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki, umocowaną w pamięci i historii, dotyczącą problemów współczesności wyróżniono słuchowisko „Ci” Patrycji Babickiej w reżyserii Macieja Wiktora.

Honorowa nagroda dla producenta słuchowisk powędrowała do Programu 1 Polskiego Radia za trafność i atrakcyjność propozycji repertuarowej.

W kategorii słuchowisk dla dzieci i młodzieży GRAND PRIX dla najlepszego utworu otrzymali twórcy słuchowiska „Co trzeba zabrać na wędrówkę”. Jury nagrodziło: Małgorzatę Czerwień - za tekst, Janusza Kukułę - za reżyserię, Andrzej Brzoskę - za realizację akustyczną, Piotra Skotnickiego - za muzykę.

Nagrodę aktorską za rolę kobiecą przyznano Klaudii Komosińskiej za rolę Alusi w słuchowisku „Baśń o dziewczynce, która zgubiła niebo” w reż. Doroty Sokołowskiej. Nagrodą aktorską za rolę męską uhonorowany został Robert Jarociński za rolę Kota w słuchowisku „Alicja w krainie Umysłu” w reż. Wojciecha Urbańskiego. Słuchowiska zostały zgłoszone przez Polskie Radio Dzieciom.

Przyznano też Wielki Nagrody Festiwalu – za całokształt twórczości. Otrzymali je Joanna Szczepkowska i Adam Ferency.


Joanna Szczepkowska i Adam Ferency - laureaci Wielkiej Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry" Sopot 2024Joanna Szczepkowska i Adam Ferency - laureaci Wielkiej Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry" Sopot 2024

Czytaj także:


***

Teatr Polskiego Radia/mt

Polecane