"W Gdyni nie pada", czyli jak to z plażowaniem nad Bałtykiem kiedyś bywało…
2024-06-24, 14:06 | aktualizacja 2024-06-24, 15:06
Nad polskim morzem rozpoczyna się sezon wakacyjny, a wraz z nim sezon plażowy. I chociaż dzisiaj bez problemu możemy polecieć na egzotyczny urlop na drugim końcu świata, wypoczynek nad Bałtykiem wciąż ma swoich fanatycznych wielbicieli. O tym, od kiedy rozwija się w Gdyni kultura plażowania i jak ona wyglądała 100 lat temu, opowiada niezwykła wystawa historyczno-sensoryczna "W Gdyni nie pada".
- Wystawa "W Gdyni nie pada" w Muzeum Miasta Gdyni będzie dostępna od 6 lipca 2024 do 28 lutego 2025.
- Wspólne kąpiele męsko-damskie w morzu są dozwolone dopiero od roku 1925. Wcześniej można było się kąpać jedynie w towarzystwie osób tej samej płci. Dotyczyło to także dzieci powyżej szóstego roku życia.
"W Gdyni nie pada" – to zaklęcie kuracjuszy, letników i turystów, przekazywane z pokolenia na pokolenie w każde lato, przez Gdynianki i Gdynian. "W Gdyni nie pada" to obietnica udanego urlopu, owocnego wypoczynku, dobrej zabawy, przygód i plażowych przyjemności. To marzenie o miejscu idealnym, jego idealnej aurze i przestrzeni na wszystko, co wraz z tłumem gości może ono pomieścić. Nasza najnowsza ekspozycja to innowacyjna wystawa historyczno-sensoryczna, której koncepcja wykracza poza ramy współczesnego muzealnictwa. Będzie hołdem i listem miłosnym do gdyńskiego letniska na przestrzeni pierwszego trzydziestolecia XX w., a także jedną z pierwszych okazji do stworzenia ekspozycji w pełni i prawdziwie przyjaznej rodzinom i otwarcia przestrzeni muzeum na potrzeby najmłodszych odbiorczyń i odbiorców – zachęcają twórcy wystawy "Gdyni nie pada", której wernisaż odbędzie się 6 lipca o godz. 14.00.
W ubraniu i osobno
Moda na plażowanie w kształcie zbliżonym do tego, jaki znamy dzisiaj, zaczęła się 100 lat temu, w latach 20. XX wieku. Wcześniej wyglądało to zupełnie inaczej. – Moda plażowa bardzo się zmieniała. Na początku były to stroje dokładnie zakrywające całe ciało. Dopiero w latach 20. zmieniono je na krótsze trykoty, a panowie wręcz świecili torsami – opowiada Małgorzata Bujak z Ośrodka Edukacji Muzeum Miasta Gdyni, kuratorka wystawy "W Gdyni nie pada". – Również kultura plażowania związana z podziałem damsko-męskim była zupełnie inna: na początku XX wieku morskie kąpiele były dozwolone wyłącznie w towarzystwie osób tej samej płci. Obowiązywało to również dzieci powyżej szóstego roku życia. Zmieniło się to dopiero w roku 1925, kiedy tutaj, w Gdyni, zostały wybudowane łazienki kąpielowe, czyli teren wydzielony, strzeżony, gdzie można było wspólnie zażywać kąpieli – tłumaczy.
Przeczytaj także
- W trosce o polskie morze - Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego 2024
- Niezwykła architektura wypoczynkowa w pięknych okolicznościach przyrody
- Sukces z niczego. Jak II RP zbudowała Juratę
Znane problemy sprzed lat
Właśnie te kwestie – ilości odsłanianego ciała oraz wspólnych kąpieli męsko-damskich – stanowią największą różnicę między dawnym i dzisiejszym sposobem plażowania. Już w latach 20. mieszkańcy Gdyni wysyłali pełne oburzenia listy z żądaniem ukrócenia nagminnych praktyk opuszczania plaży w strojach plażowych, chociaż, jak wiadomo, owe stroje były jeszcze mocno zabudowane.
Okazuje się, że także korzeni polskiej "tradycji parawaningu" można szukać w czasach 20-lecia międzywojennego. – Wcześniej to były wiklinowe kosze plażowe, które dzisiaj wciąż można spotkać na polskich plażach. To była potrzeba nie tyle izolacji, co osłony przed wiatrem, bo kto był nad polskim morzem, ten wie, jak tutaj mocno wieje – wskazuje Trójkowa gościni.
Szczegółowe informacje dotyczące wystawy "W Gdyni nie pada" można znaleźć na stronie internetowej i w mediach społecznościowych.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Gościni: Małgorzata Bujak z Ośrodka Edukacji Muzeum Miasta Gdyni, kuratorka wystawy "W Gdyni nie pada"
Data emisji: 24.06.2024
Godzina emisji: 8.41
pr/wmkor