Nie chcą mieszkać przy Wieśniaczej. Mieszkańcy proponują zmianę nazwy ulicy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nie chcą mieszkać przy Wieśniaczej. Mieszkańcy proponują zmianę nazwy ulicy
Zmiana nazwy ulicy Wiejskiej w Warszawie nie jest planowana. Za to mieszkańcy Bemowa chcą zmienić nazwę ulicy... Wieśniaczej Foto: shutterstocko / Grand Warszawski

Mieszkańcy nowego apartamentowca na stołecznym Bemowie wnioskują o zmianę nazwy ulicy na bardziej pasującą do ich miejsca zamieszkania. Proponują zmianę nazwy ulicy z Wieśniaczej na... Truflową lub Kawową. 

  • Nazwy ulic często mają historyczne uzasadnienie. Odwołują się do wydarzeń lub postaci historycznych, literackich bądź legendarnych oraz informują o tym, co kiedyś działo się na danym terenie.
  • Nazwy ulic nadawane są przez daną radę gminy.
  • Zmiana nazwy ulicy powinna być skonsultowana z lokalną społecznością. Zgłoszone przez mieszkańców uwagi lub postulaty zmian nazwy nie są jednak wiążące dla rady gminy.


Mieszkają w nowych apartamentowcach na warszawskim Bemowie i nie są zachwyceni, bo tak "prestiżowe" miejsce zamieszkania nie pasuje ich zdaniem do adresu. Proponują zmianę nazwy ulicy Wieśniaczej, przy której wybudowano luksusowy apartamentowiec, na: Kawową, Truflową lub Radiostacji. To nie pierwszy taki przypadek w historii. Kiedyś w stolicy zmieniono ulicę Rzeżuchy na... Rukoli. 
Na razie do władz Warszawy nie wpłynął jeszcze wniosek o zmianę nazwy ulicy Wiejskiej, przy której jest przecież Sejm. A przecież bardziej adekwatna byłaby nazwa Sejmowa lub Poselska.

 

- Wpłynął do nas wniosek o zmianę nazwy ulicy - mówi Anna Nehrebecka-Byczewska, szefowa stołecznej komisji do spraw nazewnictwa miejskiego. - Nowi mieszkańcy bloku nie chcą mieszkać przy ulicy, która nosi nazwę Wieśniacza. Troszkę to brzmiało jak żart. Komuś może się nie podobać ulica Sasanki czy Norwida. Rozumiem, że gusty są różne, ale tym jednak nie będziemy się kierować - dodaje. 

A historyczna nazwa ulicy pozwala odnaleźć ciekawe informacje historyczne i zachowanie tych nazw ma bardzo rozsądne uwarunkowanie. 

Piaseczno ma ulice, których nazwy wywodzą się od elementów średniowiecznych - mówi Piotr Kalbarczyk, historyk. - Jeśli pójdziemy do parafii, by znaleźć dokumenty dotyczące rodziny sprzed kilkudziesięciu lub nawet kilkuset lat, to tam są te historyczne nazwy ulic, które przez lata się nie zmieniły. W Piasecznie mamy ulicę Młynarską, przy której są teraz bloki. Na mapach sprzed 200 lat jest tam jednak kilka młynów - dodaje.  


Posłuchaj

3:57
Nie chcą mieszkać przy Wieśniaczej (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Autor materiału: Kuba Witkowski
Data emisji: 21.06.2024
Godziny emisji: 6.49

dm/kormp


Polecane