Ujawniamy skład jury i filmy konkursu ON AIR na 22. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ujawniamy skład jury i filmy konkursu ON AIR na 22. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze!
"Tofifest" 2024Foto: mat. prasowe

Kinga Dębska, Katarzyna Figura, Damian Kocur, Wojciech Urbański oraz Zbigniew Zamachowski zasiądą w tegorocznym jury konkursu głównego MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze – Międzynarodowego Konkursu Pierwszych i Drugich Filmów Pełnometrażowych ON AIR – i wybiorą spośród nich najlepszy film. Zwyciężczynię lub zwycięzcę poznamy 29 czerwca podczas uroczystego zamknięcia festiwalu.

ON AIR to najważniejsze pasmo filmowe MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze, w ramach którego widzowie mogą premierowo zobaczyć na dużym ekranie najciekawsze autorskie produkcje z całego świata. Staranna selekcja co roku obejmuje produkcje opowiadające historie z całego świata, zaskakujące swoją formą lub treścią.

Podczas tegorocznej edycji zaprezentujemy m.in. film "Je’vida", pierwszy w historii obraz fabularny opowiedziany w lapońskim języku skolt, "All About the Levkoviches", będący opowieścią o skłóconej żydowskiej rodzinie, "78 days", w którym dzieci rejestrują kamerą swoją codzienność oderwaną od szalejącej za oknem wojny, "Elbow", którego bohaterka decyduje się na spontaniczny wyjazd do Istambułu, czy "Solitude", islandzki obraz będący zapisem pięknej przyjaźni. 

Twórczynie i twórcy wymienionych produkcji - Katja GauriloffÁdám BreierEmilija GašićJamila Wenske oraz Ninna Pálmadóttir - przyjadą do Torunia, aby spotkać się z publicznością festiwalu po poszczególnych projekcjach. 

Pełna lista filmów konkursu AIR

"78 days" to wstrząsająca opowieść o bombardowaniu Serbii przez siły zbrojne NATO. Kiedy ojciec trzech dziewczynek musi odbyć służbę w wojsku, rodzina próbuje zachować pozory normalności.

"All About the Levkoviches" to historia skłóconej żydowskiej rodziny. Przedstawiciele kilku pokoleń próbują odbudować relacje między sobą po śmierci ukochanej żony jednego z nich.

Bohaterka "Elbow", Hazel, wysłała już niezliczone ilości podań o pracę, ale jak dotąd nikt nie zaprosił jej na formalną rozmowę. Pewnego dnia podejmuje więc decyzję o wyjeździe do Istambułu.

W "Girls Will Be Girls" poznajemy Mirę uczęszczającą do szkoły z internatem w Himalajach. Dziewczyna jest bardzo zdolna, czym zasługuje na pochwały rodziców i nauczycieli. Jednak pewnego dnia, gdy przystojny Siri staje się dla niej obiektem pożądania, w Mirze rodzi się bunt wobec rygorystycznych zasad.

W filmie "Je’vida" ciotka i siostrzenica przyjeżdżają do Laponii, aby przygotować otrzymany w spadku dom na sprzedaż. Kiedy relacja między nimi zaczyna się rozwijać, kobiety nabywają poczucie własnej wartości oraz uczą się doceniać swoje pochodzenie. To pierwszy w historii film fabularny opowiedziany w lapońskim dialekcie skolt, którym mówi dzisiaj zaledwie 300 ludzi na świecie.

"Me, Maryam, the Children and 26 Others" to opowieść o kobiecie, która postanawia wynająć swój dom ekipie filmowej. Już kilka dni wystarcza, aby jej spokojne i samotne życie wywróciło się do góry nogami.

W "Solitude" małomówny rolnik przenosi się z islandzkiej wsi do stolicy, gdzie nawiązuje wyjątkową nić porozumienia z małym chłopcem.

Lydia, bohaterka "The Rapture", wplątuje się w skomplikowaną sytuację. Spotyka atrakcyjnego Milo, a decydując się na niezobowiązującą seksualną przygodę, uruchamia lawinę kłamstw. Zaczyna bowiem snuć fałszywą opowieść, zgodnie z którą dziecko przyjaciółki należy do niej samej, a Milo jest jego ojcem.

"The Lost Boys" to z kolei niezwykle emocjonalny obraz miłości, wrażliwości i seksualności, będący jednocześnie częścią współczesnego kina społecznego, którego akcja toczy się w zakładzie poprawczym.

Polecane