"Houdini. Odyseja magiczna". Spektakl o kultowym iluzjoniście na deskach Teatru Żydowskiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Houdini. Odyseja magiczna". Spektakl o kultowym iluzjoniście na deskach Teatru Żydowskiego
Wojciech Rotowski i Ewa Dąbrowska podczas próby medialnej spektaklu "Houdini. Odyseja magiczna"Foto: Wojciech Olkusnik/East News

Harry Houdini był na początku XX wieku celebrytą, podróżnikiem i wędrownym magikiem. Dziś Teatr Żydowski postanowił przypomnieć historię iluzjonisty. I tak oto na deskach teatru będzie można obejrzeć spektakl "Houdini. Odyseja magiczna". W rolę iluzjonisty wcieli się Wojciech Rotowski. - To bardzo złożona osobowość. (...) Od początku zamysł był taki, żebyśmy nie grali iluzji - wyjaśnia aktor i iluzjonista.

  • Spektakl "Houdini. Odyseja magiczna" miał premierę 14 czerwca. Reżyserii podjął się Michał Walczak.
  • Sztuka przypomina historię Harry'ego Houdiniego (1874-1926) - iluzjonisty, który zasłynął za sprawą spektakularnych i często niebezpiecznych popisów.

Spektakl w Teatrze Żydowskim opowiada o życiu i tajemniczej śmierci Harry'ego Houdiniego. Pochodzący z Budapesztu iluzjonista (ur. jako Erik Weisz) zaczynał karierę w USA pod koniec XIX wieku. Najpierw jego specjalizacją były sztuczki z kartami. Z czasem prezentował również bardziej imponujące wyczyny, raz na przykład za jego sprawą z areny cyrkowej zniknął słoń. 

- Druga część kariery i życia Houdiniego to eskapologia, czyli sztuka ucieczek. Na tym Houdini wypłynął najbardziej: czy to były kaftany bezpieczeństwa, czy był wrzucony do wody lub zawieszony nad ziemią, zawsze próbował uciec - opowiada Wojciech Rotowski. - Chyba najbardziej rozsławiło go to, że pozwalał się zamykać w różnych aresztach i celach, i z nich znikał. (...) Był brawurowcem. Zdecydowanie to, co robił, zakrawało wręcz o szaleństwo - dodaje aktor i iluzjonista.

Źródło: Teatr Żydowski/YouTube

Iluzja sprzed stu lat w Teatrze Żydowskim

Gość radiowej Trójki wcieli się w rolę Houdiniego w spektaklu w Teatrze Żydowskim. Jak przyznaje w rozmowie z Krzysztofem Łoniewskim, jego angaż w spektaklu nie jest dziełem przypadku. - Reżyser Michał Walczak poszukiwał do tej roli kogoś, kto nie tylko będzie mógł sprostać trudnej roli Houdiniego, ale też wszystkim jego wyczynom i popisom. Od początku zamysł był taki, żebyśmy nie grali iluzji, tylko zrobili ją naprawdę - powtórzyli te popisy sprzed stu lat. A iluzją zajmuję się już długo, prawie 19 lat - wyjaśnia.

Czytaj także

Harry i Bess Houdini razy dwa

Poza Wojciechem Rotowskim w spektaklu wystąpią m.in. Piotr Sierecki, Ewa Dąbrowska i Adrianna Kieś. Cała opowieść rozgrywa się w kilku przestrzeniach. To sprawia, że na scenie pojawią się dwie wersje Houdiniego i jego żony, Bess. - Spektakl jest bardzo ciekawie skonstruowany. Rozgrywa się nie tylko w kilku miejscach, ale też w dwóch przestrzeniach czasowych. Możemy więc poznać madame Houdini po śmierci męża i Houdiniego, który ją nawiedza na seansie spirytystycznym. Do tego cofamy się w przeszłość - opowiada gość radiowej Trójki.


Posłuchaj

11:25
"Houdini. Odyseja magiczna". Spektakl o kultowym iluzjoniście na deskach Teatru Żydowskiego (Dobrego dnia!/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Dobrego dnia!
Prowadzi: Krzysztof Łoniewski 
Gość: Wojciech Rotowski (aktor)
Data emisji: 19.06.2024
Godzina emisji: 11.15

qch/kormp

Polecane