Problemy ze snem. Jak przygotować się do snu i jaką pozycje zasypiania wybrać?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Problemy ze snem. Jak przygotować się do snu i jaką pozycje zasypiania wybrać?
35 procent Polaków ma problemy ze snem. Foto: shutterstock/Antonio Guillem

Szacuje się, że 1/3 populacji Europy i Ameryki Północnej ma problemy z prawidłowym, czyli takim, który daje wypoczynek i wyciszenie, snem. W Polsce na bezsenność cierpi ok. 35 procent Polaków.

  • Szacuje się, że ok. 60% ludzi śpi na boku. 
  • W ciągu nocy zmieniamy pozycję, w której śpimy, od 10 do 40 razy. 
  • Spanie na prawym boku wywołuje mocniejszy nacisk na organy wewnętrzne i nie jest polecane m.in. kobietom w ciąży.

Przyczyny bezsenność są różne. Wielu lekarzy dostrzega jednak podstawowe błędy tzw. higieny snu - od złych nawyków przed spoczynkiem po nieprawidłowe ułożenie ciała podczas snu.

Przygotowania do snu? 

Jednym z problemów związanych ze snem jest długi czas zasypiania. Jeśli wydłuża się on ponad normę, dochodzi do dodatkowego pobudzenia, związanego z tym, że zaczynamy się denerwować tym, że nie możemy zasnąć. 

- Taki optymalny czas zasypiania to jest ok. 10-20 minut - mówi dr Klaudia Tabała, psychoterapeutka bezsenności. - Zasypianie jest takim procesem, który bardziej można porównać z przygaszaniem światła niż takim prztyczkiem włącz-wyłącz. Warto do tego spania stopniowo się przygotowywać. Godzinę przed pójściem spać już nie powinniśmy pracować. Powinniśmy robić coś, co jest dla nas przyjemnie, i przygasić światła w domu. To będzie sprzyjało odczuwaniu senności - dodaje.

Czytaj także

Spać na plecach, na boku czy na brzuchu?

Wpływ na jakość naszego snu ma także właściwa pozycja podczas zasypiania i snu. Czy można określić, jaka pozycja jest najlepsza, a jakiej pozycji podczas snu powinniśmy unikać? 

- Nie ma uniwersalnej pozycji do spania, która będzie najlepsza dla wszystkich - mówi dr Aleksandra Karykowska, terapeutka bezsenności. - To, jaka pozycja jest dla nas najwłaściwsza, jest uwarunkowane faktem, czy umożliwia ona nam prawidłowe zasypianie oraz utrzymanie snu w takiej jakości, w jakiej byśmy chcieli. Jednak istotne jest również to, aby zapewnić wygodną pozycję naszemu kręgosłupowi. Znaczenie ma także prawidłowy przepływ powietrza w organizmie. W świetle badań, dla osób z nadciśnieniem, najlepszą pozycją do spania jest ułożenie się na lewym boku. Ta pozycja wpływa na obniżenie ciśnienia, co może ułatwiać zaśnięcie także osobom, które nie mają problemów z ciśnieniem. Najmniej korzystne dla jakości snu jest spanie na brzuchu. Jednak badania pokazują, że w ciągu nocy pozycję zmieniamy 10 do 40 razy - dodaje. 


Posłuchaj

4:06
Problemy ze snem (Dobrego Dnia! / Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

    

***

Tytuł audycji: Dobrego dnia!
Prowadzi: Justyna Grabarz
Materiał: Jacek Frentzel 
Data emisji: 17.06.2024
Godzina emisji: 9.17

dm/wmkor

Polecane