Praca sezonowa – gdzie najlepiej jej szukać?
2024-06-06, 18:06 | aktualizacja 2024-06-06, 19:06
Jakiej pracy mogą szukać latem młodzi ludzie? Na co powinni zwracać uwagę, by nie dać się oszukać? Co jest ważne przy tego typu zatrudnieniu? Na te pytania szukaliśmy odpowiedzi wraz z ekspertką rynku pracy.
- W wakacje najwięcej ludzi znajduje pracę sezonową w gastronomii i turystyce.
- Wakacyjny staż jest dla młodego człowieka okazją, by się przekonać na własnej skórze, jak wygląda profesjonalna praca.
- Aby podjąć w Polsce legalną pracę, trzeba mieć ukończone 15 lat.
W okresie wakacyjnym najłatwiej znaleźć zatrudnienie w gastronomii i sektorze turystycznym. Nie oznacza to jednak, że młodzi ludzie nie powinni pytać o zajęcie w biurach i korporacjach. – Jest sezon urlopowy, pracownicy wyjeżdżają na urlopy, więc tutaj też potrzebne jest wsparcie stażystów, czasami nawet osób, które dopiero kończą liceum. Warto rozejrzeć się, zgodnie z zainteresowaniami – mówi ekspertka rynku pracy, Marta Szymańska.
Dla ludzi, którzy dopiero wkraczają na rynek pracy, wakacyjny staż może być świetną okazją, aby skonfrontować swoje wyobrażenia z rzeczywistością. – Można popatrzeć, jak jest w takim czy innym departamencie, jak wyglądają ścieżki karier, jakie są możliwości – wylicza gościni Trójki.
Jak wybrać właściwą firmę?
Decydując się na podjęcie stażu, należy zwracać uwagę na wiarygodność potencjalnego pracodawcy. Pierwszym sprawdzianem jego uczciwości jest gotowość podpisania umowy już w pierwszym dniu zatrudnienia. – Wiadomo, że to nie jest umowa o pracę. Jest to często umowa cywilnoprawna, natomiast jest to dokument, który wiąże obie strony i zapewnia podstawowe bezpieczeństwo – mówi specjalistka.
Aby nie przeżyć rozczarowania, warto też poczytać opinie w internecie, popytać znajomych i poznać historię danej firmy. Najlepiej, jeśli ma ona ugruntowaną pozycję na rynku.
Cenne doświadczenie na start
Mimo wszelkich zagrożeń, podjęcie wakacyjnego stażu ma dla młodego człowieka więcej plusów niż minusów. – Naprawdę warto zdecydować się na takie doświadczenie, dlatego że ono pokazuje, jak wygląda ten świat pracy, i rzeczywiście pozwala nabyć szereg kompetencji, a często pokazuje nam też, czego nie chcemy – uważa Marta Szymańska.
Posłuchaj
Czytaj też:
- Czterodniowy tydzień pracy – kiedy zostanie wprowadzony w Polsce?
- Coraz mniej etatów na rynku pracy? Ekspert HR w Trójce: zmiany są nieuniknione
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Gościni: Marta Szymańska (ekspertka rynku pracy)
Data emisji: 6.06.2024
Godzina emisji: 16.37
kc/wmkor