Reklama

reklama

Warto uruchomić wyobraźnię. Nie zostawiajmy zwierząt w samochodzie podczas upałów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Warto uruchomić wyobraźnię. Nie zostawiajmy zwierząt w samochodzie podczas upałów
Pozostawienie zwierząt w samochodzie podczas upałów może być dla nich śmiertelnie niebezpieczne (Zapraszamy do Trójki)Foto: shutterstock/dezy

W Słowińskim Parku Narodowym znaleziono psa zostawionego w rozgrzanym samochodzie. Po zgłoszeniu tej sprawy interweniowała policja. Co roku podczas lata ten temat powraca. Dlaczego wciąż popełniamy te same błędy, narażając nasze psy na śmiertelne niebezpieczeństwo?  

  • Pozostawienie zwierząt w rozgrzanym samochodzie jest karalne. Narażenie na ból lub cierpienie może być uznane za znęcanie się nad zwierzęciem. 
  • Przepisy pozwalają na ratowanie zwierzęcia. W przypadku gdy jest ono wyraźnie osłabione lub nieprzytomne, mamy prawo wybić szybę samochodu, w którym je pozostawiono.  
  • Samochód pozostawiony w lecie na słońcu może się w ciągu kilku minut rozgrzać nawet do temperatury 90 stopni. 


Niby wszyscy o tym wiedzą, ale co roku podczas letnich upałów sytuacja się powtarza. Pozostawione w rozgrzanych samochodach zwierzęta są narażone na potężny stres i śmiertelne niebezpieczeństwo. Dlaczego tak się dzieje? 

Warto uruchomić wyobraźnię

Według prognoz czerwiec ma być upalny, a już w ten weekend temperatura może przekroczyć 30 stopni. Takie upały są uciążliwe nie tylko dla ludzi, ale też dla zwierząt. Warto o tym pamiętać i zadbać o to, aby wysokie temperatury nie były dla nich szkodliwe. Wciąż jednak zdarzają się przypadki bezmyślności. Tak było ostatnio w Słowińskim Parku Narodowym, gdzie w śmiertelnie groźnej pułapce, jaką jest rozgrzany samochód, pozostawiono psa.   

Czytaj także


- Zwierzę pozostawione w takiej sytuacji może bardzo ucierpieć fizycznie. Może dojść do udaru, odwodnienia i innych symptomów związanych z przegrzaniem organizmu - uważa Matylda Matusiak, behawiorystka. - Objawy udaru to: szybki i bardzo płytki oddech, przyśpieszona akcja serca, osłabienie i dezorientacja zwierzęcia. Czasami mogą dojść do tego drgawki, dreszcze, wymioty czy biegunka - dodaje. 


Posłuchaj

4:12
Dlaczego nie wolno zostawiać zwierząt w samochodzie podczas upałów (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

   

Co robić, gdy zwierzę jest uwięzione w rozgrzanym samochodzie?

Zostawiając zwierzę w rozgrzanym samochodzie, narażamy je na cierpienie, z tego powodu możemy ponieść odpowiedzialność karną. Poza tym szyby w naszym samochodzie mogą zostać wybite przez osoby ratujące uwięzionego w nim zwierzaka. Dlaczego więc nie uczymy się na cudzych błędach i ten temat powraca każdego lata? 



- Każdego lata odnotowujemy kilkaset przypadków pozostawienia zwierząt w rozgrzanych samochodach - mówi Magdalena Silska z OTOZ Animals. - Samochód pozostawiony w lecie na słońcu może się w ciągu kilku minut rozgrzać nawet do temperatury 90 stopni. W przypadku psów, które się nie pocą, taka sytuacja zagraża ich zdrowiu i życiu. Mamy narzędzia do reakcji w takich sytuacjach. Jeżeli pies rzeczywiście jest zagrożony, a samochód jest zamknięty i właściciela nie ma w pobliżu, należy szybko skontaktować się z policją lub strażą miejską. Możemy też zareagować, wybijając szybę w samochodzie aby uratować zwierzę - dodaje.   

Posłuchaj

9:03
Magdalena Sliska z OTOZ Animals
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Materiał: Ada Janiszewska
Gościni: Magdalena Silska (OTOZ Animals)
Data emisji: 5.06.2024
Godzina emisji: 6.49, 7.13


dm/kormp

Polecane