Czy konie są istotami świadomymi? Sprawdzają to naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy konie są istotami świadomymi? Sprawdzają to naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego
Czy konie są istotami samoświadomymi? Sprawdzają to badacze Uniwersytetu JagiellońskiegoFoto: Zuzule/Shutterstock

Czy zwierzęta mają świadomość? Sprawdzają to naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Badaniu za pomocą prostego testu lustra eksperci UJ poddali konie. Zachowanie części z nich może sugerować, że rozpoznały one siebie w płaskim odbiciu. To z kolei, jak wskazują badacze, może prowadzić do ponownego ustalenia zasad ich odpowiedniego traktowania.

  • Badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego sprawdzają, czy konie są istotami samoświadomymi. Do tego wykorzystali test lustra.
  • Wyniki prac naukowców z UJ mogą oznaczać zmiany zasad odpowiedniego traktowania i hodowania tych zwierząt.

- Wiemy, kto na pewno ma świadomość - to ludzie. Podejrzewamy, kto jej nie ma: bardzo proste organizmy na poziomie owadów, chociaż i tu są kontrowersje. Natomiast gdzie ona się zaczyna, czym jest, to dość trudne do stwierdzenia - tłumaczy dr Tomasz Smoleń z Katedry Kognitywistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Naukowcy z krakowskiej uczelni sprawdzili, czy świadomość mają konie. Do tego wykorzystali test lustra. Polega on na tym, by pokazać zwierzęciu lustro i sprawdzić, czy istota rozpoznaje siebie w odbiciu. Test obejmuje również zmiany wyglądu zwierzęcia. - Takim standardowym sposobem jest na przykład narysowanie brwi albo plamki barwnej i sprawdzenie, czy zwierzę będzie sięgać do plamki w lustrze czy u siebie - opowiada gość radiowej Trójki.

Test lustra - najlepsza, ale nie idealna metoda badania

Świadomość i zmysł wzroku u zwierząt mogą być jednak rozwinięte w inny sposób niż u człowieka. To jedno z wielu ograniczeń, jakie są związane z testem lustra. - Na przykład wiemy o psach, że są bardzo rozwinięte intelektualnie pod pewnymi względami. Można by je podejrzewać o świadomość. (...) Ale psy z reguły nie przechodzą testu lustra, nie opierają się na wzroku tak bardzo, by doszukiwać się w płaskim obrazie w lustrze jakiegoś trójwymiarowego obiektu, a w konsekwencji siebie - zaznacza ekspert UJ.

Najczęściej czytane:

Konie są istotami samoświadomymi? Sprawdzają to polscy naukowcy

Naukowców Uniwersytetu Jagiellońskiego interesowało przede wszystkim to, czego mogą dowiedzieć się o koniach poprzez prowadzone badania. Jak jednak zaznacza dr Tomasz Smoleń, wyniki ich prac mogą mieć wiele konsekwencji w sferze praktycznej. Gdyby okazało się, że konie są istotami samoświadomymi, istotne byłoby ponowne ustalenie zasad ich dobrego traktowania. 

Oczywiście wszystkie zwierzęta zasługują na jak najlepsze traktowanie. Ale te, które są świadome, potencjalnie bardziej cierpią, jeśli są źle traktowane - wyjaśnia naukowiec. - To przekładałoby się na przykład na określenie minimalnego dobrobytu, w jakim są hodowane i chowane konie. Takim wymogiem mogłaby być na przykład hodowla w grupach. To zwierzęta społeczne, one źle się czują, jeśli nie mają towarzystwa ze swojego albo przynajmniej pokrewnego gatunku - dodaje.


Posłuchaj

5:29
Koń, jaki jest, każdy widzi. A czy widzą to same zwierzęta? (Dobrego dnia!/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Dobrego dnia!
Prowadzi: Justyna Grabarz
Gość: dr Tomasz Smoleń (Katedra Kognitywistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego)
Data emisji: 13.05.2024
Godzina emisji: 9.14

qch/kormp

Polecane