W poszukiwaniu wewnętrznego dziecka. "Trzeba czerpać z życia jak najwięcej przyjemności"
2024-06-01, 11:06 | aktualizacja 2024-06-01, 11:06
Według psychologów zadbanie o swoje wewnętrzne dziecko pozwala cieszyć się życiem i sprawić, że nigdy nie straci kolorowych barw. Co więcej, ma to pozytywny wpływ na naszą umiejętność zarządzania emocjami. Jak je jednak odnaleźć? I jak o nie zadbać?
- Wewnętrzne dziecko jest w każdym z nas. W jego odkryciu i uwolnieniu może nam pomóc medytacja.
- - Ludzie mają problem z tym, że ktoś jest młody w głowie i zachowuje się wbrew stereotypów - przyznaje Majka Jeżowska. Wokalistka jednocześnie zachęca do tego, by wyzwolić ukryte w nas dziecko.
Warto zaznaczyć, że koncepcja wewnętrznego dziecka nie jest poetyckim tworem, ale zagadnieniem opracowanym przez badaczy z zakresu psychologii. Według założeń, kształtuje się w ciągu pierwszych sześciu lat naszego życia i jest sumą doświadczeń, jakie wynosimy z bliskich relacji w okresie dzieciństwa.
- To wewnętrzne dziecko może być postrzegane bardziej jako taka emocjonalna, intuicyjna i spontaniczna część naszej osobowości, która wyłania się, kiedy jesteśmy w stanie relaksu, poczucia bezpieczeństwa, lub kiedy zostaniemy zranieni i urażeni. Może przejawiać się poprzez emocje, zachowania, ale także w postaci wewnętrznego dialogu, w którym rozmawiamy ze sobą wewnętrznym głosem - wyjaśnia psycholożka Karolina Kraszewska. Dlaczego natomiast warto o nie dbać? Jak tłumaczy rozmówczyni Aleksandry Dobieszewskiej, pozwoli nam to lepiej zrozumieć siebie i dobrze zarządzać emocjami, jak również rozwinąć samoakceptację. - Warto stosować regularne praktyki, dbając o podstawy, czyli sen, pożywienie i nawodnienie - podpowiada ekspertka.
Czytaj także:
- Gry wideo mogą pomóc w wychowaniu dzieci. Wszystko zależy od opiekunów
- Dzieci decydują o wszystkim. Jakie są przyczyny kryzysu demograficznego w Polsce?
W odnalezieniu dziecka może nam pomóc m.in. medytacja. - Wystarczy wtedy zamknąć oczy, wsłuchać się w oddech i wyrazić intencję połączenia się z wewnętrznym dzieckiem oraz nastawić na odbiór i słuchanie - radzi psychoterapeutka Magdalena Turska.
Posłuchaj
Majka Jeżowska: ludzie mają problem z tym, że ktoś jest młody w głowie
- Wielu ludzi to drażni. Chcieliby, żebym była poważną panią z racji swojego wieku. Dziwią się i oskarżają mnie, że na przykład udaję nastolatkę i tak dalej. (...) Ludzie mają problem z tym, że ktoś jest młody w głowie i zachowuje się wbrew stereotypów - przyznaje wokalistka Majka Jeżowska.
Rozmówczyni Michała Matusa śpiewa i komponuje piosenki dla dzieci i młodzieży. Jak sama kiedyś wyjaśniła: gdy urodził się jej syn, zorientowała się, że polska twórczość piosenkarska adresowana do najmłodszych jest bardzo uboga i niskiej jakości, dlatego sama postanowiła coś nagrać. Jej utwory do dziś są pamiętane i śpiewane na koncertach, również przez dorosłą publiczność. - Odkryłam to pięć lat temu, jak pojechałam z moim rockowym zespołem na Pol’and’Rock Festival. Pod sceną widziałam prawie 100 tys. dorosłych ludzi, którzy płakali, krzyczeli, robili ścianę pokojową na piosence "Wszystkie dzieci nasze są". I przede wszystkim była taka zbiorowa świadomość, że "my te piosenki znamy i pamiętamy". Byłam w szoku; patrzyłam na nich i nie wierzyłam, że piosenki, które słyszeli najpewniej kilkadziesiąt lat temu, odblokowały im pamięć - wspomina artystka.
Źródło: KręciołaTV/YouTube
"Póki kochamy życie, bawmy się"
- Trzeba z życia czerpać jak najwięcej radości i przyjemności, bo jesteśmy tu tylko na chwilę. Im jestem starsza, tym bardziej celebruję każdą chwilę. Chcę to robić jak najdłużej, bo sprawia mi to ogromną frajdę. Mam nadzieję, że moim dzieciakom, małym i dużym, też - podkreśla Majka Jeżowska.
Wokalistka i autorka tekstów zachęca również do tego, by uwolnić swoje wewnętrzne dziecko. Wystarczy spojrzeć w lustro. - Trzeba pomyśleć sobie, że ten mały chłopczyk czy dziewczynka chce trochę poszaleć; zrobić coś, na co mu ten duży chłopak lub duża pani nie pozwala - podpowiada artystka. - Małe dziecko robi to, co w tym momencie mu sprawia radość. I to jest ważne, byśmy czasem z tej podpowiedzi małego dziecka korzystali i dali sobie tę szansę - zachęca.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Michał Matus
Materiał: Aleksandra Dobieszewska
Gościni: Majka Jeżowska (piosenkarka, autorka tekstów)
Data emisji: 1.06.2024
Godziny emisji: 8.21, 8.32
qch/wmkor