Kajko i Kokosz we Wrocławiu: niezwykła, interaktywna wystawa już od 1 czerwca

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kajko i Kokosz we Wrocławiu: niezwykła, interaktywna wystawa już od 1 czerwca
"Kajko i Kokosz" Foto: mat. prasowe

W Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu już 1 czerwca zostanie otwarta scenograficzna wystawa interaktywna "Słowiański świat Kajka i Kokosza". Jak sama nazwa wskazuje, poświęcona będzie parze najpopularniejszych obok Tytusa, Romka i A’Tomka bohaterów polskich komiksów. O samej wystawie i dlaczego pojawiła się ona w grodzie nad Odrą opowiada Adam Pacześniak, rzecznik prasowy Centrum Historii Zajezdnia.

  • Scenograficzna wystawa interaktywna "Słowiański świat Kajka i Kokosza" będzie czynna od 1 czerwca do 3 listopada 2024 roku w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu.
  • Ważnym elementem wystawy są jej elementy interaktywne, dzięki którym zwiedzający będą mogli "wejść" do chaty Jagi, zasiąść na tronie Mirmiła czy wręcz pomachać maczugą Łamignata.

Twórcą postaci Kajka i Kokosza był rysownik i scenarzysta Janusz Christa (1934-2008). Rysunkowo Kajko wywodzi się od postaci Kajtka-Majtka, którego pierwsze przygody pojawiły się w gdańskiej gazecie "Wieczór Wybrzeża" w 1958 roku. Potem ta postać przekształciła się w marynarza Kajtka, który dostał do towarzystwa drugiego marynarza Koka (początkowo noszącego imię Fred). I dopiero z pary Kajtek – Koko, w 1972 roku narodzili się Kajko i Kokosz, najsłynniejsi polscy wojowie.

Kajko i Kokosz opowiadają historię Wrocławia

"Słowiański świat Kajka i Kokosza" to już kolejna wystawa scenograficzna, związana z jednym z polskich, kultowych komiksów, na którą zaprasza Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu. Po ogromnym sukcesie kilka lat temu wystawy "Świat Tytusa, Romka i A’Tomka", tym razem zwiedzający przeniosą się do świata dwóch najdzielniejszych słowiańskich wojów, bohaterów serii legendarnych komiksów. Skąd taki pomysł?

– Jesteśmy w miejscu, gdzie opowiadamy historię Wrocławia po 1945 roku, bo wtedy nastąpiła całkowita wymiana ludności: z różnych stron Polski i Europy Polacy przybyli do Wrocławia. Z jednej strony to były ciężkie czasy, z drugiej – to fascynujące opowieści. I ta historia jest tutaj z nami cały czas obecna. Chcemy ją opowiadać w sposób przyjemny, który będzie trafiał do jak najszerszego grona odbiorców – tłumaczy Adam Pacześniak, rzecznik prasowy Centrum Historii Zajezdnia. – Stąd pomysł, aby Kajko i Kokosz opowiadali między innymi historię naszego miasta. Bo jednym z elementów wystawy będzie gra "Poznaj historię Wrocławia z Kajkiem i Kokoszem".

Przeczytaj także


Interaktywna lektura szkolna

Na wystawie, dzięki przestrzennym i interaktywnym eksponatom, zwiedzający "wejdą" do świata Kajka i Kokosza. Chata Jagi, Brama Mirmiłowa, Tron Hegemona czy Chata Kajka i Kokosza to tylko niektóre elementy uniwersum słowiańskich wojów, które na wystawie zostaną odwzorowane w skali rzeczywistej, tak, aby były atrakcją nie tylko dla najmłodszych odbiorców. Część elementów (m.in. Maczuga Łamignata, Prasłowiański Mecz) będzie też interaktywna, co dodatkowo zwiększy atrakcyjność ekspozycji. Na wystawie znajdą się też elementy edukacyjne (m.in. szarady, puzzle), dzięki czemu będzie możliwość poznawania historii słowiańskiej Polski, jej dawnych obyczajów oraz języka komiksu. Takim elementem edukacyjnym będzie też dział poświęcony Januszowi Chriście, autorze kultowego komiksu, przygotowany we współpracy z kolekcjonerami, którzy udostępnią swoje zbiory, w tym unikatowe artefakty.

– Chcemy, aby ta wystawa trafiała do wielu pokoleń. Starsze z przyjemnością odnajdzie te wszystkie elementy komiksowe, które są obecne od około 50. lat w naszej popkulturze. Z kolei młodsze pokolenie znajdzie te elementy, które poznaje w szkole – "Kajko i Kokosz" to teraz lektura szkolna – ale też te, z którymi styka się na co dzień: multimedialne, zabawowe – zachęca rozmówca Justyny Grabarz.


Szczegółowe informacje o scenograficznej wystawie interaktywnej "Słowiański świat Kajka i Kokosza" można znaleźć na stronie internetowej Centrum Historii Zajezdnia oraz w mediach społecznościowych.


Posłuchaj

6:53
Kajko i Kokosz na wystawie w Centrum Historii Zajezdni we Wrocławiu (Dobrego Dnia!/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Dobrego dnia!
Prowadzi: Justyna Grabarz
Gość: Adam Pacześniak (rzecznik prasowy Centrum Historii Zajezdni we Wrocławiu)
Data emisji: 28.05.2024
Godzina emisji: 10.47

mat. prasowe/pr

Polecane