Opowieść o mieście wyłonionym z morza, czyli książka "Bombaj/Mumbaj. Podszepty miasta"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Opowieść o mieście wyłonionym z morza, czyli książka "Bombaj/Mumbaj. Podszepty miasta"
Brama Indii w Mumbaju. Iwona Szelezińska opowiada o swojej książce "Bombaj/Mumbaj. Podszepty miasta". Foto: shutterstock/Vivian Pereira

"Bombaj/Mumbaj. Podszepty miasta" Iwony Szelezińskiej to swoisty przewodnik. Literacka podróż nie tylko w czasie i przestrzeni, ale też na styku faktu i fikcji. O swojej książce autorka opowiadała w audycji "Plik tekstowy". 

  • W Mumbaju - do 1995 roku nazywanym Bombajem - mieszka ponad 12 milionów ludzi, a wraz z miastami satelitarnymi tworzy on aglomerację miejską liczącą 23 miliony mieszkańców.
  • Obszar obecnego Mumbaju ludność zasiedliła prawdopodobnie już w epoce kamienia, a od III w. p.n.e. należał do rządzonego przez buddystów imperium Maurjów.
  • Całkowita powierzchnia Mumbaju wynosi 438 km².

Indie to kraj pełen zabytków, pięknej przyrody, zapierających dech w piersiach krajobrazów oraz kraj kontrastów społecznych. To także kraj aromatycznej herbaty, curry i innych egzotycznych przypraw. W tym kraju zakochała się gościni audycji "Plik tekstowy" - Iwona Szelezińska.  

Mumbaj widziany oczami Iwony Szelezińskiej

Autorka książki "Bombaj/Mumbaj. Podszepty miasta", Iwona Szelezińska, ukończyła filologię indyjską i animację kultury na Uniwersytecie Jagiellońskim. W trakcie studiów spędziła kilka miesięcy w Indiach. Wywarło to wpływ na jej późniejsze życie. Pracuje jako pilot wycieczek po Turcji, Indiach i Nepalu. Jest autorką wielu reportaży o tematyce azjatyckiej. 

- Książka powstała obecnie, a ja wyjechałam do Indii po raz pierwszy już 21 lat temu, kiedy studiowałam filologię indyjską (...). Wówczas o Indiach nie wiedziałam wiele, czytałam kilka książek. Nie miałem w rodzinie nikogo, kto by znał Azję, kto by podróżował do Indii. W całym swoim otoczeniu nie miałam kogoś, kto mógłby mi opowiedzieć o tym świecie. (...) No i był to moment przełomowy. Poczułam, że to jest miejsce, do którego chcę jak najczęściej wracać. Na szczęście do dnia dzisiejszego mi się to udaje - opowiada Iwona Szelezińska. 


Najczęściej czytane

Mumbaj - miasto niezwykłe

"Bombaj/Mumbaj. Podszepty miasta" to literacka opowieść o mieście, które odkrywa przed nami kolejne swoje tajemnice, nawiązująca do historii miasta. To swoisty spacer po ulicach Mumbaju, jego biednych dzielnic, plaży, ukazujący codzienne życie miasta, jego tradycje i kulturę. Wszystko to, by pokazać miasto od wewnątrz. Przybliżyć to, co jest w nim najpiękniejsze i godne zapamiętania.

Posłuchaj

49:51
Iwona Szelezińska, autorka książki "Bombaj/Mumbaj. Podszepty miasta" (lik Tekstowy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

  

***

Tytuł audycji: Plik tekstowy
Prowadzi: Max Cegielski
Gościni: Iwona Szelezińska (dziennikarka, podróżniczka, autorka książek)
Data emisji: 26.05.2024
Godzina emisji: 20.08

dm/wmkor

Polecane