Inicjatywa "Jazz po polsku - Dookoła świata" dotarła do Japonii

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Inicjatywa "Jazz po polsku - Dookoła świata" dotarła do Japonii
Piotr Damasiewicz (trąbka) i Aleksandra Kryńska (skrzypce) podczas koncertu w JaponiiFoto: Jakub Krzeszowski/Jazz Po Polsku

Projekt "Jazz po polsku" pomaga w nawiązywaniu międzynarodowej współpracy kulturalnej i integruje środowiska artystów wielu krajów. Dąży do odświeżenia i umocnienia wizerunku polskiego jazzu w świadomości zagranicznych odbiorców. W ramach inicjatywy "Jazz po polsku - Dookoła Świata", polscy muzycy ostatnio odwiedzili Tokio. 

  • Od 2012 w ramach inicjatywy "Jazz po polsku" odbyło się ok. 300 wydarzeń muzycznych.  
  • Twórcą projektu "Jazz po polsku" jest Jakub Krzeszowski. 
  • W ramach projektu od maja 2023 roku realizowana jest inicjatywa "Jazz po polsku - Dookoła Świata". 

100 koncertów na czterech kontynentach w ciągu trzech lat - to założenia inicjatywy "Jazz po polsku - Dookoła Świata". W ciągu roku działania tej inicjatywy udało się już zorganizować 100 koncertów, ale do odwiedzenia pozostają jeszcze kraje z Afryki i Ameryki Południowej.  


Polski jazz w Japonii

 
Ostatnio w ramach inicjatywy "Jazz po polsku - Dookoła Świata" polscy muzycy jazzowi wybrali się do stolicy Japonii - Tokio, na koncerty i sesję nagraniową.  - To było bardzo ciekawe spotkanie muzyczne (...). Sesje, które wprowadzały takie nowe podejście do grania jazzu, które jest rozszerzoną muzyką improwizowaną, z różnymi aspektami muzyki progresywnej i awangardowej - mówi muzyk jazzowy Piotr Damasiewicz.

źródło: Jazz po polsku / YouTube

- W Japonii w ogóle muzyka awangardowa i progresywna jest bardzo rozwinięta. Japończycy mają też wgląd w swoją historię i tradycję muzyki, która jest w takim ujęciu niedopowiedzenia i powściągliwości. W ogóle sztuka japońska jest bardzo przestrzenna i minimalistyczna. To się dało odczuć w tej wrażliwości Japończyków - zwracanie uwagi na dźwięk i na brzmienie, takie cyzelowanie dźwięków. I to się nam bardzo podoba - dodaje Piotr Damasiewicz. 

 

Najczęściej czytane


Polski jazz podbija świat

Świat zaczyna doceniać polski jazz i zdawać sobie sprawę z jego niepowtarzalnego charakteru. Projekt "Jazz po polsku" daje miłośnikom tej muzyki na całym świecie możliwość zapoznania się z aktualną muzyką jazzową w naszym kraju. Koncerty polskich artystów jazzowych w ramach projektu "Jazz po polsku" organizowane były niemal na całym świecie. 

- W ogóle w Azji "Jazz po polsku" funkcjonuje od 2014 roku. Do tej pory odbyło się kilkaset koncertów w 11 azjatyckich krajach. Azja jest nam znana bardzo dobrze. Głownie Chiny, Korea, Indonezja, Malezja. Odbywały się również koncerty w Mongolii, Kirgistanie, Uzbekistanie. Teraz spędziliśmy siedem dni w Japonii  - mówi twórca projektu "Jazz po polsku" Jakub Krzeszowski. 


Posłuchaj

11:01
"Jazz po polsku" (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Michał Matus
Goście: Jakub Krzeszowski (twórca projektu "Jazz po polsku") i Piotr Damasiewicz (muzyk jazzowy) 
Data emisji:
 25.05.2024
Godzina emisji: 7.32

dm/wmkor


Polecane